Benliğin ayrımlaşması ile utanç ve suçluluk: Kişi içi ve kişilerarası duygu düzenleme süreçlerinin aracı rolü
Differentiation of self and shame and guilt: The mediating role of intra and interpersonal emotion regulation strategies
  1. Tez No: 924449
  2. Yazar: GÖKÇEN AS YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERZAN CURUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bowen'ın en temel kavramlarından biri olan benliğin köken aileden ayrımlaşması, bireyin yaşam boyu işlevselliğinde ruhsal bir öneme sahiptir. Ayrımlaşmış bireylerin duygularıyla rahat bir ilişki kurdukları ve yaşamdaki zorlu durumlarla ve belirsizliklerle daha iyi baş ettikleri bulunmuştur. Köken aileden ayrımlaşma ile öz bilinçli duygularından utanç ve suçluluk duyguları arasındaki ilişkiyi anlamak bireylerin sağlıklı benlik gelişiminde önemli bir bileşen olarak görülmüştür. Bu çalışmanın amacı benliğin ayrımlaşması (alt boyutları duygusal kopma, duygusal tepkisellik, iç içe geçme ve ben pozisyonu) ve utanç, suçluluk duyguları arasındaki ilişkide, kişi içi ve kişilerarası duygu düzenlemenin aracı etkilerini incelemektir. Araştırmaya 25 ve 60 yaş aralığında 351 kişi katılmıştır. Katılımcılara Google Forms ve çeşitli seminer aracılığı ile ulaşılmıştır. Bu araştırmada verileri toplamak amacıyla Benliğin Ayrımlaşması-R Ölçeği, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Suçluluk- Utanç Ölçeği (SUTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Ardından, SPSS Process makrosu (v.4.2) kullanılarak aracı etki analizleri gerçekleştirilmiştir. Benliğin ayrımlaşması ile suçluluk duygusu arasındaki ilişkide kişilerarası duygu düzenlemenin aracılık ettiği bulunmuştur. Benliğin ayrımlaşmasının alt boyutlarından olan duygusal tepkisellik, iç içe geçme ve ben pozisyonu ile suçluluk duygusu arasındaki ilişkide yalnızca kişilerarası duygu düzenlemenin aracılık ettiği sonucuna varılmıştır. Bu bulgulardan farklı olarak, duygusal kopma ile utanç duygusu arasındaki ilişkide kişi içi duygu düzenlemenin aracı etkisi tespit edilmiştir. Alan yazı temelinde sonuçlar tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The differentiation of the self from the family of origin, one of Bowen's most fundamental concepts, has a spiritual importance in the life-long functionality of the individual. It has been found that differentiated individuals establish a comfortable relationship with their emotions and cope better with difficult situations and uncertainties in life. Understanding the relationship between differentiation from the family of origin and self-conscious feelings of shame and guilt has been seen as an important component in the healthy self-development of individuals. The aim of this study is to examine the mediating effects of intrapersonal and interpersonal emotion regulation on the relationship between differentiation of self (its sub dimensions Emotional Cut off, Emotional Reactivity, Fusion, I position) and feelings of shame and guilt. 351 people between the ages of 25 and 60 participated in the research. Participants were reached through Google Forms and workshops. In this study, the Differentiation of Self-R Scale, Interpersonal Emotion Regulation Scale, Emotion Regulation Scale and Guilt-Shame Scale were used to collect data. In the analysis of the data, Pearson Correlation Analysis was applied to determine the relationship between variables. Then, mediator effect analyzes were performed using SPSS Process Macro (v.4.2). It has been found that the relationship between the differentiation of self and feeling of guilt is mediated by interpersonal emotion regulation. It was concluded that the relationship between Emotional Reactivity, Fusion, I position which are sub dimensions of self differentiation and feeling of guilt is mediated only by interpersonal emotion regulation. Unlike these findings, the mediating effect of intrapersonal emotion regulation was found in the relationship between Emotional Cut off and Shame. The results are discussed based on literature.