Modernleşme sürecinde gerçekleşen kültürel dönüşümün Gaziantep evlerindeki yaşam biçimine yansıması
The effect of cultural transformation in the modernization process on the lifestyle in Gaziantep houses
- Tez No: 924451
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GÜL BATUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Gaziantep'te hayatlı Antep evlerindeki yaşamlardan günümüzdeki apartman dairelerine geçişte kültürel olarak nasıl dönüştüğünü modernleşme sürecini göz önünde bulundurarak incelemektedir. Modernite bireyi, toplumu, kenti dönüştürürken kültürel bir açıdan da etkili olmuştur. Ev içi yaşam pratikleri üzerinden dönüşen kültürün incelendiği bu araştırmada, modernleşme sürecinde kadın erkek rollerinin mahalle kültüründe nasıl olduğu, evlerin mekânsal görünümünün ne olduğu, boş zaman etkinlikleri denebilecek oyunlar, etkinliklerin neler olduğu, mevsimlerin ve gece gündüzün mekânsal olarak ne şekilde ayrılmaz bir bütün olduğu ve üretimin sadece maddesel değil zihinsel olarak da ne şekilde mümkün olduğu tartışılarak sunulmaktadır. Bu 5 maddeden veri elde edebilmek üzere Gaziantep Kent Arşivinin açık erişimde bulunan Youtube kanalındaki videolar izlenerek içlerinden ev yaşamı üzerine konuşan, çocukluğu, gençliği hayatlı Antep evlerinde geçenlerin anıları üzerinden içerik analizi yöntemiyle okunmaktadır. 2024 senesi sonuna kadar yüklenmiş ola 120 video'nun içerisinde 30 tanesi anılarından bahsetmiş, bunların içinden 5 tanesinin bu araştırmanın temasını oluşturan bu 5 maddeyi anlatan içeriklerine rastlanmıştır. 5 videodaki anlatımlarda birbirinden farklı ya da birbirinin aynı olan içerikler mevcuttur ve bu verilerin oluşturduğu bulgular yorumlanarak bireyin geniş aileleriyle, mahalleli ile iç içe yaşadığı evlerin nasıl olduğu anlatılmıştır. Bireylerin apartman dairelerinden önce nasıl bir yaşam sürebildiklerini gösteren kültürel bir çalışma ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how Gaziantep transformed culturally in the transition from life in courtyard Antep houses to today's apartments, considering the modernization period. While modernity transformed the individual, society and the city, it was also effective from a cultural perspective. In this study, where the transformed culture through domestic life practices is examined, it is discussed how the roles of women and men were in the neighborhood culture during the modernization period, what the spatial appearance of the houses was, what the games and activities that can be called leisure activities were, how the seasons and day & night were an inseparable whole spatially and how production was possible not only materially but also mentally. In order to obtain data from these 5 issues, the videos on the open access YouTube channel of the Gaziantep City Archive are watched and the memories of those who talked about domestic life and spent their childhood and youth in the courtyard Antep houses are read with the content analysis method. Among the 120 videos uploaded until the end of 2024, 30 of the speakers talk about their memories, and 5 of them included content describing these 5 issues as a theme of this research. There are different or identical contents in the narratives in the 5 videos, and the findings of this data were interpreted and the houses where the individual lived together with their extended families and the neighborhood were explained. A cultural study has emerged that shows how individuals lived before apartments.