Reklamlarda entimemin yeri ve önemi
The place and importance of entimeme in advertisements
  1. Tez No: 924452
  2. Yazar: BÜŞRA ABAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, retoriğin temel unsurlarından biri olan entimemin reklam metinlerinde kullanımını inceleyerek, ikna stratejilerinin mantıksal analizini yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, ikna etme sanatı olan retoriğin tanımı, tarihsel gelişimi, temel unsurları ve üç ikna kanıtı olan ethos, pathos ve logos ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Entimem, retorikte eksik bırakılan ancak muhatap tarafından tamamlanması beklenen bir akıl yürütme biçimi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada entimemin türleri tanımlanarak ve tek önermeden oluşan, birinci, ikinci ve üçüncü sıradan entimemler incelenmiştir. Reklam metinlerinde entimem kullanıldığında muhatabın ikna süreci daha etkili hale gelmektedir. Çalışmada reklamın tanımı, amacı ve retorik unsurları kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır. İkna stratejilerinin somut örneklerle desteklenmesi amacıyla çeşitli markalara ait reklam metinleri seçilerek analiz edilmiştir. Bu reklamlarda entimemin kullanım biçimleri, muhataplar üzerinde nasıl bir mantıksal çıkarım süreci oluşturduğu ve ikna edici mesajların nasıl yapılandırıldığı detaylı olarak incelenmiştir. Reklam metinlerinde ethos, pathos ve logos kanıtlarının nasıl entimemlerle bütünleştirildiği, markaların güvenilirlik sağlama, duygusal bağ kurma ve mantıksal ikna oluşturma süreçleriyle örneklendirilmiştir. Seçilen reklamlar arasında kozmetik, giyim ve gıda sektörlerine ait içerikler yer almaktadır. Her reklam için entimemin kıyas formları oluşturularak mantıksal çıkarımlar tablo halinde sunulmuştur. Sonuç olarak, reklamlarda kullanılan entimemler, muhataplarının pasif alıcılar yerine aktif katılımcılar olarak düşünmelerini sağlamakta ve böylece daha güçlü bir ikna süreci meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a logical analysis of persuasion strategies by examining the use of enthymeme, one of the basic elements of rhetoric, in advertising texts. Rhetoric can be defined as the art of persuasion. In the study, the definition of rhetoric, which is the art of persuasion, its historical development, its basic factors and the three proofs of persuasion, ethos, pathos and logos, are discussed in detail. Enthymeme is defined as a form of reasoning that is left incomplete in rhetoric and is expected to be completed by the addressee. In this study, the types of enthymemes are defined and first-, second- and third- order enthymemes consisting of a single proposition are analysed. The use of enthymeme in advertising texts makes the persuasion process more effective. In the study, the definition, purpose and rhetorical elements of advertisement are explained comprehensively. In order to support persuasion strategies with concrete examples, advertising texts of various brands were selected and analysed. In these advertisements, the ways enthymeme are used, how it creates a logical inference process in the interlocutors and how persuasive messages are structured are examined in detail. How ethos, pathos and logos are integrated with enthymemes in advertisement texts is exemplified by the processes of establishing credibility, emotional bonding and logical persuasion of brands. The selected advertisements included content from the cosmetics, clothing and food sectors. For each advertisement, enthymeme comparison forms were created and logical inferences were presented in tables. As a result, enthymemes used in advertisements encourage interlocutors to think as active participants rather than passive recipients and thus fostering a stronger persuasion process.