Din görevlilerinde iş stresi ve dinî başa çıkma
Work stress and religious coping in religious officials
- Tez No: 924453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN AKBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada din görevlilerinin çalışma hayatlarında karşılaştıkları stres faktörleri ve bu faktörler ile baş edebilmek için uygulamış oldukları dinî yönelimler incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümü olan kavramsal çerçeve başlığı altında, din görevlilerinin görev tanımlarına yer verilmiştir. Sonrasında ise stres ve bir stres türü olan iş stresinin tanımı yapılmış, iş stresinin kaynakları, sonuçları ve iş stresiyle mücadele yöntemlerine değinilmiştir. Son olarak da dinî başa çıkma, dinî başa çıkmanın çeşitleri ve unsurları, insanın anlam arayışına etkisi ve dinî başa çıkmanın sağlık ile ilişkisi ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, örneklemin demografik değişkenler açısından iş stresi ve dinî başa çıkma düzeyleri incelenmiştir. Araştırma nicel bir metodolojide açıklayıcı ve betimleyici desende gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Konya Merkez (Selçuklu, Karatay, Meram) İlçe Müftülüklerinde görev yapan imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur'an kursu öğreticisi olan 904 bireydir. Araştırmanın veri toplama aracı demografik değişkenlerin yer aldığı sorular, iş stresi ölçeği ve dinî başa çıkma ölçeğinden oluşturulmuştur. Toplanan veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş ve hem ülkemizde hem de yurt dışında yapılan benzer araştırma sonuçları ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma neticesinde, din görevlilerinin düşük düzeyde iş stresi yaşadıkları ve yüksek düzeyde pozitif dinî başa çıkma etkinliklerine başvurdukları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların negatif dinî başa çıkma düzeyleri ise orta derecede çıkmıştır. Dolayısıyla din görevlilerinin karşılaştıkları problemleri Allah'tan gelen bir uyarı olarak yorumladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the stress factors that religious officials face in their working lives and the religious orientations they apply to cope with these factors were examined. The first part of the study, the conceptual framework, includes the job descriptions of religious officials. Afterwards, stress and job stress, which is a type of stress, were defined, the sources and consequences of job stress and methods of coping with job stress were mentioned. Finally, religious coping, types and elements of religious coping, its effect on the search for meaning and the relationship between religious coping and health were discussed. In the second part of the study, job stress and religious coping levels of the sample in terms of demographic variables were analyzed. The research was conducted in a quantitative methodology with an explanatory and descriptive design. Questionnaire technique was used as a data collection tool. The sample of the study is 904 individuals who are imam-hatip, muezzin-kayyim and Qur'an course instructors working in Konya Central (Selçuklu, Karatay, Meram) District Mufti Offices. The data collection tool of the study consisted of questions about demographic variables, job stress scale and religious coping scale. The collected data were analyzed through SPSS program and interpreted by comparing with the results of similar studies conducted both in Turkey and abroad. As a result of the research, it was concluded that religious officials experienced low levels of job stress and resorted to positive religious coping activities at high levels. The negative religious coping levels of the participants were found to be moderate. Therefore, it was determined that religious officials interpret the problems they face as a warning from God.