Ölçünlü Türkçede dilbilgiselleşen fiiller
Grammaticalized verbs in Standard Turkish
- Tez No: 924455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bağımsız sözlüksel birimlerin dil bilgisel birimlere dönüşme sürecini açıklayan dil bilgiselleşme kuramının yöntem alındığı bu tez, Ölçünlü Türkçede dil bilgisel oldukları belirlenen fiilleri konu edinmektedir. Ölçünlü Türkçede dil bilgiselleşen fiiller; edat, zarf, art-fiiller ve ön-fiiller gibi dil bilgisel söz ve yapılardan oluşmaktadır. Bu çalışmada dil bilgiselleşen fiiller, Ölçünlü Türkçenin sözlük ve gramer çalışmalarında belirlenip örnek tümceler yardımıyla incelenmiştir. Yapılan incelemede, söz konusu fiillerin hangi dil bilgiselleşme süreçlerine uğradıkları, ne derecede anlamsızlaştıkları ve nasıl bir işlev üstlendikleri belirlenmiştir. İlgili inceleme sonunda Ölçünlü Türkçede dil bilgiselleşen fiilleri, bağlaçların, sontakıların, zarfların, art-fiillerin ve ön-fiillerin ve birtakım kiplik sözlerin oluşturduğu belirlenmiş; söz konusu unsurlar tezde türleri belirtilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which uses the theory of grammaticalization, which explains the process of transformation of independent lexical units into grammatical units, deals with verbs that are determined to be grammatical in Standard Turkish. Grammaticalized verbs in Standart Turkish consist of some grammatical words and structures such as prepositions, adverbs, postverbs and preverbs. In this study, the verbs in question were determined in the dictionary and grammar studies of Standart Turkish and examined with the help of sample sentences. In the examination, it was determined which grammaticalization processes the verbs in question underwent, to what extent they deviated from their own meanings and what kind of a function they assumed. As a result of the relevant examination, it was determined that the verbs that became grammatical in Standart Turkish were formed by conjunction, suffixes, adverbs, postverbs, preverbs and some modal words; the elements in question were interpreted by specifying their types in the thesis.