Hasta güvenliği ve kalite iyileştirme kültürünün geliştirilmesinde sağlık liderliğinin rolü
The role of healthcare leadership in developing a culture of patient safety and quality improvement
- Tez No: 924472
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT B. KIDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, Kuzey Sierra Leone'de seçilen üç sağlık kurumunda hasta güvenliği ve kalite iyileştirme kültürünü teşvik etmede sağlık hizmetleri liderliğinin rolünü analiz etmektedir. Amaç, sağlık hizmeti liderliğinin rollerinin bir sağlık hizmeti ortamında hasta güvenliğini ve kalite iyileştirmeyi nasıl etkileyebileceğini görmenin yanı sıra, hasta güvenliğini ve sürekli iyileştirme yöntemlerini desteklemeye yardımcı olmak için hastalardan ve ön saflardaki çalışanlardan (hemşireler ve doktorlar) kalite iyileştirme önerileri getirmektir. Verilerin toplanmasında nitel ve amaçlı yöntemler kullanılmıştır. Hem birincil hem de ikincil veriler toplandı. Birincil veriler, her hastanede üç ön cephe personeline, üç sağlık liderine ve üç hastaya açık uçlu sorular uygulanarak toplandı ve iki kamu hastanesinden toplam on sekiz (18) katılımcıdan toplandı. İkincil veriler ise konuyla ilgili makale, literatür ve kitaplar taranarak toplanmıştır. Analizden, hasta güvenliğini etkilemede sağlık liderliğinin rolleri ile kalite iyileştirme arasında güçlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Liderlerinin rollerinin hastane ortamlarında hasta güvenliği ve kalite iyileştirme üzerinde büyük bir etkisi olduğunu belirtti. Bu çalışmaya göre, görüşmeye katılanların % 90'ı, zayıf iletişim, personel eğitimi eksikliği, hastane yönetim fonlarının yetersiz izlenmesi ve denetlenmesi, siyasi konektokrasi, motivasyon eksikliği, düşük maaş ücretleri, ön saflardaki personelin kültürel ve geleneksel inançlarının hastaların güvenliğine ve kalite iyileştirmesine yansıdığına dikkat çekti. Küçük ama önemli bir katılımcı grubu, hükümetin ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarının, yalnızca kıdemli doktorları ve üst düzey sağlık hizmetlerini değil, aynı zamanda sosyoekonomik açıdan zor durumdaki hastaları da ele alan yeni ve reform sağlık politikaları oluşturmasını tavsiye etti. Görüşmelerine katılanların %70'i, ön saflardaki personelin çoğunluğu stres, fraustrasyon ve tükenmişlik nedeniyle çeşitli birimlerindeki hastalara karşı sert olduğundan, genç personelin ve hastaların kötü yönetim ve kötü muamele marjını kapatmak için uygun izleme ve denetim mekanizmalarının yürürlükte olması gerektiğini de fazlasıyla vurguladı. Ön saflarda yer alan personelin %50'si, üstlerinden aldıkları düşük ücretin ve saygısızlık ve onursuzluğun neden olduğu hayal kırıklıklarının çoğu zaman iç streslerini ateşlediğini ve bunun hastalara yansıdığını belirtti. Ön saflardaki personelin çoğunluğu, hastanelerindeki sağlık hizmetleri liderliğinin kendileri tarafından hissedilmediğini söylüyor. Hastaların %90'ı tedavi için hastaneye gittiklerinden beri herhangi bir sağlık liderliği rolünün farkında olmadıklarını veya hissetmediklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak, bu araştırma, hasta güvenliği ve kalite iyileştirme kültürünün geliştirilmesinde sağlık hizmetleri liderliğinin kritik rolüne ışık tutmuştur. Zorluklar, fırsatlar ve stratejiler hakkında incelikli bir bakış açısı sunan bu araştırma, sağlık hizmetleri liderlerinin daha güvenli ve daha kaliteli bakım sunmanın karmaşık arazisinde, hasta refahına ve sistem ve sistem genelinde iyileştirmeye öncelik veren sağlık hizmetleri liderliği uygulamalarının ilerlemesine yönelik bir yol haritası sağladı.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the Role of healthcare leadership in promoting a culture of patient safety and quality improvement in two selected healthcare institutions in Northern Sierra Leone. The aim is to see how the roles of healthcare leadership can impact patient safety and quality improvement in a healthcare setting, as well as to bring recommendations for quality improvement from patients and frontline workers; nurses and physicians to help support patient safety and methods of continuous improvement. Qualitative and purposeful methods were used to collect the data. Both primary and secondary data were collected. Primary data were collected by administering open-ended questionnaires to three frontline staff, three healthcare leaders, and three patients at each hospital, and were collected from a total of eighteen (18) respondents from two public hospitals. Secondary data were collected by reviewing related articles, literature and books. From the analysis, it was found that there is a strong relationship between the roles of health leadership in influencing patient safety and quality improvement. The research noted that the roles of healthcare leaders have a major impact on patient safety and quality improvement in hospital settings. According to this study, 90% of respondents pointed out that poor communication, lack of staff training, poor monitoring and auditing of hospital management funds, political connectocracy, lack of motivation, underpay of salaries, cultural and traditional beliefs of frontline staff is reflected on the patients' safety and quality improvement. A small but significant group of respondents recommended that the government and other health care providers create new and reform health policies that address not only senior doctors and senior managers of health care, but also socioeconomically challenged patients. 70% of respondents also overemphasized the need for proper monitoring and supervision mechanisms to be in place to close the margin of mismanagement and mistreatment of junior staff and patients, as the majority of frontline staff are harsh on patients in their various units due to stress, frustrations and burnout. 50% of frontline staff stated that the low pay they received from their superiors and the frustrations caused by the lack of respect and dishonor often ignited their inner stress, which was reflected in the patients. The majority of frontline staff says health care leadership in their hospitals is not felt by them. 90% of patients stated that they were not aware of or felt any healthcare leadership role since they went to the hospital for treatment. In conclusion, this research shed light on the crucial role of healthcare leadership in cultivating a culture of patient safety and quality improvement. By offering a nuanced perspective on the challenges, opportunities, and strategies, this research provided a roadmap for healthcare leaders to navigate the complex terrain of delivering safer and higher quality care to the advancement of healthcare leadership practices that prioritize patient well-being and system and system-wide improvement.