Râfizîlik ve râfizîlikle itham edilen râviler
Râfidîsm and narrators accused of râfidîsm
  1. Tez No: 924476
  2. Yazar: MUHAMMED MANSUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Râfizîlikle itham edilen râvilerin hadis literatüründeki rolünü ve değerlendirmelerini incelemektedir. Râfizîlik kavramının tarihsel gelişimi, Şiî kavramından ayırıcı özellikleri ve bu terimin hadis literatüründeki yeri ele alınmıştır. Çalışmada, Râfizî râvilerin cerh ve ta'dil âlimleri tarafından nasıl değerlendirildiği, bu râvilerin Kütüb-i Sitte'deki rivâyetlerinin hangi konularda yoğunlaştığı incelenmiştir. Tez, özellikle Râfizî râvilerin hadis rivâyetlerinin güvenilirliği üzerindeki tartışmaları ve bu râvilerin itibarları hakkındaki farklı görüşleri ortaya koymaktadır. Râfizî râvilerin rivâyetlerinin Kütüb-i Sitte'de yer alan konular üzerine yapılan değerlendirmeler bu alandaki akademik tartışmalara önemli katkılar sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role and evaluation of narrators accused of Rafîdî in hadith literature. It explores the historical development of the term Rafîdî, its distinguishing features from Shi'ism, and its place within hadith literature. The study investigates how Rafîdî narrators were assessed by the scholars of jarh and ta'dîl and the topics on which their narrations are predominantly concentrated in the Qutub al-Sittah. The thesis particularly addresses the debates surrounding the reliability of the narrations transmitted by Rafîdî narrators and the differing views on their trustworthiness. By analyzing the evaluations of these narrations in the Qutub al-Sittah, this research aims to contribute significantly to the academic discourse on the subject.