Sanat sineması bağlamında Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne filminin incelenmesi
An analysis of Nuri Bilge Ceylan's film On Dried Herbs in the context of art cinema
- Tez No: 924475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanat sineması, ticari amaçlar gütmeksizin izleyiciyi düşünmeye teşvik eden, tematik derinliği olan bir sinema türüdür. Bu sinema türü, izleyici beklentilerinden bağımsız, kendine has yöntemlerle anlamın derinliklerini araştırır. Sanat filmleri, genellikle durağan yapıları ve görsel ile edebi tatmin sağlayan unsurlarıyla dikkat çeker. Bu filmler, sembolizm ve göstergebilim aracılığıyla zengin mesajlar içerir, yönetmenin kişisel ifadesini yansıtır. Nuri Bilge Ceylan, sinemasında fotoğrafik ve gerçekçi anlatımlara yakın bir dil kullanır ve özellikle ilk dönem eserleri, doğa ile insan arasındaki ilişkileri merkeze alır. İlerleyen dönemlerde ise anlatısını daha çok kentsel ve taşra yaşamı çelişkileri ile bireysel iç çatışmalar üzerine yoğunlaştırır.“Kuru Otlar Üstüne”filmi ise, Nuri Bilge Ceylan'ın bu sinematografik yaklaşımını ve sanat sinemasındaki teknik ustalığını sergileyen bir örnektir. Bu çalışma,“Kuru Otlar Üstüne”filminin, göstergebilimsel unsurları ve auteur teorisini kullanarak sanat sineması kapsamında nasıl bir örnek teşkil ettiğini detaylı bir şekilde incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Art cinema is a genre of film that encourages viewers to think deeply, devoid of commercial intentions. This type of cinema explores the depths of meaning through unique methods, independent of audience expectations. Art films are known for their static nature and their ability to provide visual and literary satisfaction. These films contain rich messages conveyed through symbolism and semiotics, reflecting the personal expression of the director. Nuri Bilge Ceylan uses a language in his cinema that is close to photographic and realistic narratives, with his early works focusing on the relationship between nature and humans. In later works, he shifts his narrative to focus more on the contradictions between urban and rural life and the inner conflicts of individuals.“Dried Grass Over”is a film that exemplifies Ceylan's cinematographic approach and his mastery in art cinema. This study aims to thoroughly analyze“Dried Grass Over,”examining its semiotic elements and how it serves as an example of art cinema within the framework of auteur theory.