Suriyeli göçmenler arasında transit göç tercihi ile ikinci göç hareketi
Transit migration preference among Syrian immigrants with second migration movement
- Tez No: 924522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AKSOY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, Uluslararası İlişkiler, 12345, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Siyasi, dini, coğrafi ve ekonomik sebepler gibi etkilerin meydana getirdiği göç faktörünün, Suriyeli göçmenler üzerinde araştırması yapılarak, göç etme zorunluluğu altında ki transit göç tercihleri incelenmiş ve bu inceleme içerisinde göçmenin göç dalgası altında maruz kaldığı olumlu, olumsuz etkiler ayrıca çıkarılmıştır. Çıkarılan sonuçlar neticesinde çalışmanın amacı; göç hareketi altında transit göç unsurlarının belirlenerek, transit göçü tercih edip etmeme nedenlerinin değerlendirilmesidir. Akabinde transit göçe yaklaşımın göç kontrolü kapsamında etkileri incelenmiştir. Çalışmada; ülkemizde uygulanan hukuki mevzuatla sağlanan göç kontrolü ile kolluk kuvvetlerinin bu roldeki yerinin çıkarılması amaçlanarak, göç ve göçmen konusuna ilgi duyan araştırmacıların da faydalanabilmesi adına, literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir. Bu manada göçün gerçekleşmesine sebebiyet veren tüm etkenlerin insan olgusu üzerindeki olumlu olumsuz yanları etraflıca çıkarılmış olup hazırlanan tezin önemini, gündemi yıllardır meşgul eden göç ve göçmen konusu içermesi dolayısıyla göstermektedir. Göçün Suriye uyruklu göçmen gözüyle incelenmesi söz gelimi mevcut durumun, güncel bir çalışma ile desteklenerek çıkan sonuçların paylaşılmış olması, tezin yayımlanmasıyla birlikte yeni bulgular ve fikirleri de beraberinde getirecektir. Böylelikle çalışmanın literatüre katkısından yeniden bahsedebiliriz.“Suriyeli göçmenler göç güzergâhında hangi yöntemleri ve yolları kullanmaktadır?”,“Suriyeli göçmenler farklı risk ve zorluklarla karşılaşabiliyor olmasına karşın transit göçü tercih ediyor mu?”,“Transit göç sebepleri arasında kadın ile çocuk göçmenlerin ihtiyaçlarının da değerlendirildiği çıkarılabilir mi?”,“Göç kontrolü devletimizce nasıl sağlanmaktadır?”,“Göçmen, mülteci ve sığınmacı haklarının korunmasını sağlarken aynı zamanda göç kontrolünün de yapıldığı mevzuatlar ve uygulamalar nelerdir?”sorularına yanıtlar bulunması, araştırmalar ve 200 Suriye uyruklu göçmenle yapılan anket çalışması sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The migration factor caused by political, religious, geographical and economic reasons was investigated on Syrian immigrants, and the transit migration preferences under the necessity of migration were examined, and the positive and negative effects that the immigrant was exposed to under the migration wave were also extracted within this examination. As a result of the obtained results, the aim of the study was to determine the transit migration elements under the migration movement and to evaluate the reasons for preferring or not preferring transit migration. Then, the effects of the approach to transit migration within the scope of migration control were examined. In the study; it was aimed to reveal the migration control provided by the legal legislation applied in our country and the place of law enforcement forces in this role, and to contribute to the literature in order for researchers interested in migration and immigrants to benefit. In this sense, the positive and negative aspects of all the factors that cause migration on the human phenomenon have been thoroughly revealed and the importance of the prepared thesis is shown by the fact that it includes the issue of migration and immigrants, which has been on the agenda for years. For example, examining the migration from the perspective of Syrian immigrants, the current situation, supported by a current study and sharing the results will bring new findings and ideas with the publication of the thesis. Thus, we can talk about the contribution of the study to the literature again.“What methods and routes do Syrian migrants use on their migration route?”,“Do Syrian migrants prefer transit migration despite facing different risks and difficulties?”,“Can it be inferred that the needs of women and children migrants are also considered among the reasons for transit migration?”,“How is migration control ensured by our state?”,“What are the legislation and practices that ensure migration control while ensuring the protection of migrant, refugee and asylum seeker rights?”were found as a result of research and a survey conducted with 200 Syrian migrants.