Yetişkin bireylerde travma sonrası büyüme ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between posttraumatic growth and psychological resilience in adults
- Tez No: 924521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, yetişkin bireylerde travma sonrası büyüme ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolünün ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte travma sonrası büyüme, psikolojik sağlamlık ve öz şefkat değişkenlerinin demografik değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında olan 444 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri ve ÖzDuyarlılık Ölçeği kullanılmıştır. Demografik değişkenler bakımından yapılan karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklem T-Testi ve tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi için Pearson Korelasyonu analizi uygulanmıştır. Travma sonrası büyümenin psikolojik sağlamlık ve öz şefkat tarafından yordayıcılığının incelenmesi için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Öz şefkatin travma sonrası büyüme ve psikolojik sağlamlık ile ilişkisinde aracı rolünün incelenmesi için Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, travma sonrası büyüme ile psikolojik sağlamlık ve öz şefkat arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Travma sonrası büyümenin psikolojik sağlamlık ve öz şefkat düzeyleri tarafından pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde yarandığı saptanmıştır. Travma sonrası büyüme, psikolojik sağlamlık ve öz şefkat düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Oluşturulan ölçüm modelinin, model uygunluğunun yeterli düzeyde olduğu saptanmıştır. YEM bulgularına göre, psikolojik sağlamlık toplam değişkeninin dolaylı olarak TSBE değişkeni üzerindeki etkisinin, öz şefkat aracılığıyla pozitif yönlü ve anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Dolaylı ve toplam etkilerin anlamlı olması, modelin teorik yapısının desteklendiğini göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre, model genel olarak kabul edilebilir uyum değerleri sergilemekte ve hipotez edilen yolların çoğu anlamlı olarak bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde değerlendirilmiş ve ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between post-traumatic growth and psychological resilience in adult individuals and the associations between these variables. Addition to that, it was examined whether post-traumatic growth, psychological resilience and self-compassion variables differed in demographic variables. The sample of the study consists of 444 people between the ages of 18-65. Sociodemographic Form, The Brief Resilience Scale(BRS), The Posttraumatic Growth Inventory(PTGI) and Self-Compassion Scale(SCS) were used in the study. Independent Samples T-Test and one-way ANOVA were used for comparisons in demographic variables. Pearson Correlation analysis was completed to examine the relationships between the research variables. Hierarchical regression analysis was applied to examine the prediction of post-traumatic growth by psychological resilience and self-compassion. Structural Equation Modeling (SEM) was applied to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between post-traumatic growth and psychological resilience. According to the findings of the study, a positive and significant relationship was found between post-traumatic growth, psychological resilience and self-compassion. It has been determined that post-traumatic growth is positively and significantly affected by levels of psychological resilience and self-compassion. It was determined that post-traumatic growth, psychological resilience and self-compassion levels differed significantly according to some demographic variables. It was determined that the convenience of the measurement model was sufficient. According to the SEM findings, it was determined that the indirect effect of the psychological resilience on the PTGI through self-compassion was positive and significant. The significance of indirect and total effects shows that the theoretical structure of the model is supported. According to the findings, the model generally shows acceptable values and most of the hypothesized paths are found to be significant. The findings in this study were utilized within the relevant literature and suggestions for further research were presented.