Hemşirelerde iş stresi ile mesleğe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between job stress and professional commitment levels among nurses
- Tez No: 924524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin iş stresi ile mesleki bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi tanımlayıcı bir araştırma tasarımıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma Türkiye genelinde, iş stresinin ve bağlılık seviyelerinin mesleki performans ve bağlılık üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için yapılmıştır. Araştırma, çevrimiçi anket yöntemiyle Mart 2022 ile Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup %95 güven aralığında t-testi ve hata payı (α=0,05) dikkate alınarak 384 kişilik bir örneklem üzerinden yapılmıştır. Verilerin toplanmasında hemşirelerin sosyo-demografik bilgilerini içeren Tanıtıcı Özellikler Formu, Algılanan İş Stresi Ölçeği ve Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, hemşirelerin iş stresi ve mesleki bağlılık düzeyleri arasında zayıf fakat pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Özellikle“Çaba Gösterme İstekliliği”alt boyutu, iş stresi arttıkça bir miktar yükselmektedir. Ancak bu ilişki diğer alt boyutlarda anlamlı bulunmamış, iş stresinin mesleki bağlılık üzerindeki etkisinin karmaşık bir yapıda olduğu ortaya konmuştur. Demografik özellikler incelendiğinde, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve mesleki deneyim gibi faktörlerin mesleki bağlılık üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı gözlemlenmiştir. Özellikle daha yaşlı ve deneyimli hemşirelerin mesleklerine daha fazla bağlı oldukları saptanmıştır. Kadın hemşirelerin iş stresinin erkek hemşirelere göre daha yüksek olmasına rağmen, mesleki bağlılıklarının da aynı oranda yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, iş stresinin uzun vadeli yüksek düzeylerde olmasının hemşirelerin mesleki bağlılık düzeyinde düşüşe neden olabileceğine işaret etmektedir. İş stresini azaltmak ve mesleki bağlılığı artırmak için destekleyici yönetim yaklaşımlarının benimsenmesi, mesleki gelişim programlarının düzenlenmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve psikososyal destek programlarının uygulanması önerilmektedir. Ayrıca, eğitim düzeyine göre uygun görev dağılımı yapılması ve çalışma saatlerinin daha esnek hale getirilmesi gibi uygulamaların hemşirelerin iş doyumu ve bağlılık düzeyleri üzerinde olumlu etkiler yaratabileceği düşünülmektedir. Genel olarak, bu araştırma iş stresi ile mesleki bağlılık arasındaki ilişkinin karmaşıklığını vurgulamakta, hemşirelerin iş stresini azaltmaya yönelik stratejilerin mesleki bağlılık düzeylerini artırabileceğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, sağlık yöneticilerinin iş-yaşam dengesini gözeterek destekleyici iş ortamları yaratmasının hemşirelerin bağlılığını artırabileceği ve sağlık hizmetlerinin kalitesini olumlu yönde etkileyeceği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between job stress and professional commitment levels among nurses through a descriptive research design. Conducted across Turkey, the research seeks to better understand the effects of job stress and commitment levels on professional performance and dedication in nursing. The study was carried out between March 2022 and September 2022 using an online survey method, with a sample size of 384, calculated based on a 95% confidence interval, t-test, and a margin of error (α=0.05). Data collection included the use of a Demographic Information Form, the Perceived Job Stress Scale, and the Nursing Professional Commitment Scale to gather information on nurses' socio-demographic characteristics. According to the findings, a weak yet positive correlation was identified between nurses' job stress and professional commitment levels. Notably, the“Willingness to Exert Effort”subscale showed a slight increase as job stress rose. However, this relationship was not significant across other subscales, highlighting the complex nature of job stress's impact on professional commitment. When demographic characteristics were analyzed, factors such as age, gender, education level, and years of experience showed significant differences in terms of professional commitment. Specifically, older and more experienced nurses demonstrated higher levels of commitment to their profession. Although female nurses reported higher job stress levels than their male counterparts, their professional commitment was equally high. The findings suggest that sustained high levels of job stress over time may lead to a decrease in nurses' commitment levels. Recommendations include adopting supportive management approaches, organizing professional development programs, improving working conditions, and implementing psychosocial support programs to reduce job stress and enhance professional commitment. Additionally, practices such as assigning tasks aligned with educational level and offering more flexible working hours could positively influence job satisfaction and commitment levels among nurses. Overall, this study emphasizes the complexity of the relationship between job stress and professional commitment, suggesting that strategies aimed at reducing job stress can enhance professional commitment levels. In this context, it is indicated that creating supportive work environments that consider work-life balance can increase nurses' commitment and positively impact the quality of healthcare services.