Geliştirilen bir sanal gerçeklik uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin pediatrik temel yaşam desteği becerileri üzerine etkisi
The effect of a developed virtual reality application on nursing students' pediatric basic life support skills
  1. Tez No: 924528
  2. Yazar: ARİF KOLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE NUR ÇEVİK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, pediatrik temel yaşam desteğine (PTYD) yönelik bir sanal gerçeklik simülasyonu geliştirmek ve geliştirilen sanal simülatörün hemşirelik öğrencilerinin PTYD becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın alt amacı ise hemşirelik öğrencilerinin memnuniyet ve özgüven düzeylerini incelemekti. Randomize kontrollü çalışma, Nisan 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde eğitim gören hemşirelik 3.sınıf öğrencileriyle gerçekleştirildi. Toplam 110 öğrenci (deney: 55, kontrol:55) araştırmaya alındı. Araştırmacılar tarafından sanal gerçeklik gözlüğüne entegre edilebilen sanal gerçeklik PTYD simülasyon uygulaması geliştirildi. Deney grubundaki öğrenciler PTYD sanal gerçeklik simülasyonuna, kontrol grubundakiler ise demonstrasyon uygulamasına maruz bırakıldı. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, PTYD Uygulama Beceri Değerlendirme Formu, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği, Bulunuşluk Hissi Ölçeği ve PTYD Bilgi Formu kullanılarak toplandı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Cohen's Kappa analizleri ve bağımsız örneklem t testi ile analiz edildi. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerinin dağılımı benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop a virtual reality simulation for pediatric basic life support (PBLS) and to evaluate the effect of the developed virtual simulator on the PBLS skills of nursing students. The sub-objective of the study was to examine the satisfaction and self-confidence levels of nursing students. The randomized controlled study was conducted with 3rd-year nursing students at the Department of Nursing, Faculty of Health Sciences, Afyonkarahisar University of Health Sciences between April 2023 and June 2024. A total of 110 students (experimental: 55, control: 55) were included in the study. The researchers developed a virtual reality PTYD simulation application that can be integrated with virtual reality glasses. Students in the experimental group were exposed to the PTYD virtual reality simulation, while those in the control group were exposed to the demonstration application. Data were collected using the Introductory Information Form, PBLS Application Skill Evaluation Form, Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale, Sense of Presence Scale, and PBLS Information Form. Data were analyzed with descriptive statistics, Cohen's Kappa analyses, and independent samples t-test. The distribution of descriptive characteristics of the students in the experimental and control groups was similar (p>0.05).