Kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik çerçevesinde yeşil kampüs: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi örneği
Green campus within the framework of corporate social responsibility and sustainability: The case of Ağrı İbrahim Çeçen University
  1. Tez No: 924529
  2. Yazar: KAMURAN KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sanayi devrimlerinin başlaması, dünya nüfusunun artması ve doğal kaynakların azalması sonucunda kurumsal sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik ve yeşil kampüs gibi bazı kavramlar önemli hâle gelmiştir. Kurumsal sosyal sorumluluk işletmelerin küreselleşen dünyada sürekliliği sağlamak ve küresel pazarda lider konumda olabilmeleri için önem vermeleri gereken bir kavram olmuştur. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı kurumların kârlılıkla birlikte toplumların kalkınmaları için toplumsal, ekonomik, çevresel ve psikolojik sermaye faaliyetlerinde bulunmaları gerekliliği görüşünü önemli hale getirmiştir. Sürdürülebilirlik, kurumsal sosyal sorumluluk kavramıyla birlikte gelişmiş ve önemli hale gelmiştir. Sosyal refahın tabana yayılmasını, kaynakların daha verimli kullanılmasını, gelecek nesillere yaşanabilir bir hayatı amaçlayan ve bunun için en az girdi ile en fazla çıktı veren faaliyetleri hedefleyen bir kavramdır. Sürdürülebilirlik kavramının tüm ülkeler tarafından benimsenin uygulanması için Birleşmiş Milletler tarafından 2030 sürdürülebilir kalkınma hedefleri oluşturulmuş ve 2015'te kabul edilmiştir. Bu hedeflerdeki amaç sürdürülebilirlik vizyonunu oluşturmak, hedeflerin özellikle gelişmekte olan ülkelerde uygulanması için planlamaların yapılmasını sağlamaktır. Sürdürülebilirlik kalkınma, sürdürülebilirliğin boyutları olan psikolojik, çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarının bir bütün olarak kalkınmasını hedeflemektedir. Sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınmayla birlikte önemi artan ve son yıllarda özellikle makale ve tez çalışmalarında araştırma konusu olan bir değer kavram da yeşil kampüstür. Yeşil kampüs, sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramlarıyla birlikte önem kazanmıştır. Yeşil kampüs, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin üniversitelerde uygulanması için yapılan çalışmalardır. Endonezya Üniversitesi tarafından derecelendirme sistemi kurulmuştur. Buradaki amaç tüm dünya üniversiteleri için uluslararası olabilmeyi ve bu nedenle sürdürülebilirlik konularında yapılması gereken çalışmaların büyük öneme sahip olduğunu, aynı zamanda çevre bilinci konusunda küresel anlamda bir farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde çalışanların 'Sürdürülebilirlik' ve 'Kurumsal Sosyal Sorumluluk' doğrultusunda yeşil kampüs algılarının araştırılmasının yanında 'Yeşil Kampüs' kavramı farkındalığının oluşturulması ve çevre bilincine yönelik duyarlılıklarının arttırılması amaçlanmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda üniversite çalışanların yeşil kampüs konusunda farkındalıklarının yüksek olduğu, yüksek çevre bilincine sahip oldukları, kampüs binalarında ve çevre aydınlatmalarda enerji tasarruflu cihazlar kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca üniversite yönetiminin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili projelere önem verdiği, sıfır atık projesinin uygulandığı, su tasarrufu sağlamak için çeşitli çalışmaların yapıldığı, üniversite çalışanlarının sosyal sorumluluk projelerine gönüllü olarak katıldıkları ve sürdürülebilirlikle ilgili akademik çalışmaların yapıldığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın üniversite çalışanlarında, kurumsal sosyal sorumluk, sürdürülebilirlik, yeşil kampüs ve sıfır atıkla ilgili farkındalık oluşturacağı, çevreyle ilgili sorunların azaltılması ve toplumun daha çevreci bir toplum yapısına kavuşturulması açısından literatüre katkısı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Some concepts such as corporate social responsibility, sustainability and green campus have become important as a result of the start of industrial revolutions, increase in world population and decrease in natural resources. Corporate social responsibility has become a concept that businesses should give importance to ensure continuity in the globalising world and to be in a leading position in the global market. The concept of corporate social responsibility has made it important for organisations to engage in social, economic, environmental and psychological capital activities for the development of societies along with profitability. Sustainability has developed and become important with the concept of corporate social responsibility. It is a concept that aims to spread social welfare to the base, to use resources more efficiently, to provide a livable life for future generations and to target activities that provide the most output with the least input. In order for the concept of sustainability to be adopted and implemented by all countries, the 2030 sustainable development goals were established by the United Nations and adopted in 2015. The aim of these goals is to create a vision of sustainability and to ensure that plans are made for the implementation of the goals, especially in developing countries. Sustainability development aims to develop the psychological, environmental, social and economic dimensions of sustainability as a whole. Along with sustainability and sustainable development, another value concept that has increased in importance and has been the subject of research in recent years, especially in articles and thesis studies, is the green campus. Green campus has gained importance with the concepts of sustainability and corporate social responsibility. Green campus is the work done to implement sustainable development goals in universities. A rating system has been established by the University of Indonesia. The aim here is to be international for all world universities and therefore, the work to be done on sustainability issues is of great importance, as well as to raise global awareness about environmental awareness. In this study, in addition to investigating the perceptions of the employees of Ağrı İbrahim Çeçen University in line with 'Sustainability' and 'Corporate Social Responsibility', it is aimed to create awareness of the concept of 'Green Campus' and to increase their sensitivity towards environmental awareness. As a result of the research, it has been observed that the university staff have high awareness of the green campus, they have high environmental awareness, energy-saving devices are used in campus buildings and environmental lighting. In addition, it was determined that the university administration attaches importance to projects related to renewable energy resources, zero waste project is implemented, various studies are carried out to save water, university employees voluntarily participate in social responsibility projects and academic studies on sustainability are carried out. It is thought that this study will contribute to the literature in terms of raising awareness about corporate social responsibility, sustainability, green campus and zero waste in university staff, reducing environmental problems and making the society more environmentally friendly.