Identifying barriers to effective implementation of mental health policies in Northwest Syria
Suriye'nin Kuzeybatısında ruh sağlığı politikalarının etkili bir şekilde uygulanmasının önündeki engellerin belirlenmesi
- Tez No: 924542
- Danışmanlar: DR. LECTURER MEMBER ERMAN GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ulusal ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının büyük çabalarına rağmen, Kuzeybatı Suriye'deki (NWS) ruh sağlığı hizmetleri sınırlı kalmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, NWS'de ruh sağlığı politikalarının etkili bir şekilde uygulanmasının önündeki engelleri incelemektir. Delphi tekniğinin kullanıldığı çalışmada, sağlık hizmetlerinde çalışan hekimler, politika yapıcılar ve yönetimden 33 kişi seçilmiş olup, tanımlanan konu hakkında engellere ilişkin görüşlerini paylaşmışlardır. Katılımcı grubunda fikir birliğine varmak için üç tur Delphi gerçekleştirilmiştir. İkinci ve üçüncü turlarda toplanan veriler içerisinde, her bir engel için yapılan değerlendirmeler incelenmiş ve 1,2'den küçük çeyreklik genişliğe sahip 16 farklı engel üzerinde fikir birliği olduğu değerlendirilmiştir. Bu engeller, yetersiz insan kaynakları, uzman bakım düzeni, finansman, damgalama, liderlik ve yetki eksikliği, politika ve koordinasyon, birleşik politikaların olmaması, erişilebilirlik engelleri, sistemik sorunlar, eğitim ve öğretim, veri ve araştırma, ruh sağlığı hakkında sınırlı kamu farkındalığı ve bilgisi, özellikle ruh sağlığı, toplumsal, kültürel ve dini inançlar için çalışma protokollerinin olmaması, proje desteği tutarsızlığı ve belirsiz zaman çizelgeleri, ruh sağlığı hizmetlerinin ve psikososyal desteğin bağımsız bir sektör olarak ele alınması ve bölgesel veya uluslararası konferansların ve makale yayınlama fırsatlarının olmaması olarak listelenmiştir. Ruh sağlığı terapi tedavilerine yardımcı olmak için, bilimsel uzman eğitim programlarını iyileştirmek ve finansal kaynakların miktarını artırmak için daha fazla çaba gösterilmelidir. Paydaşlar arasındaki koordinasyona ve ruh sağlığını birincil bakıma entegre etmeye daha fazla odaklanmak, alanda erişilebilirliği ve sürdürülebilirliği iyileştirmek için esastır. Bu nedenle, bu sonuçlar ruh sağlığı hizmetlerinin sınırlılıkları hakkında özel bir anlayış ve Suriye'nin Kuzeybatı kesiminde ruh sağlığı etkilerinin güçlendirilmesine yönelik özel ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite of the huge humanitarian national and international organizations efforts, mental health services in Northwest Syria (NWS) remain limited. The purpose of this study is to examine the barriers of effective implementation of mental health policies in NWS. 33 professionals were selected for the study where the Delphi technique was used, these participants, were physicians, policy makers and administration involved in healthcare, shared their insights into the barriers about the defined topic. Three rounds of Delphi were conducted to reach consensus in the participant group. Within the data collected in the second and third rounds, the evaluations made for each barrier were analyzed and it was evaluated that there was a consensus on 16 different barriers with an interquartile width of less than 1.2. These barriers listed as, insufficient human resources, specialized care setup, funding, stigma, lack of leadership and authority, policy and coordination, absence of unified policies, accessibility barriers, systemic issues, training and education, data and research, limited public awareness and knowledge about mental health, absence of work protocols specifically for mental health, societal, cultural, and religious beliefs, project support inconsistency and uncertain timelines, considering mental health services and psychosocial support as a standalone sector, and absence of regional or international conferences and opportunities for publishing articles. To help mental health therapy treatments, more efforts should be made to improve scientific expert training programs and raise the quantity of financial resources. Stronger focus on coordination among stakeholders and integrating mental health into primary care is essential to improving accessibility and sustainability in the area. Thus, these outcomes provide a specific understanding of the limitations of mental health services and particular tips for reinforcing mental health impacts in NWS.