İnmeli hastalarda reformer pilates egzersizlerinin etkisinin işlevsellik, yetersizlik ve sağlığın uluslararası sınıflandırması kapsamında incelenmesi
Investigation of the effect of reformer pilates exercises on stroke patients within the scope of the international classification of functioning, disability and health
- Tez No: 924543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma kronik inmeli bireylerde reformer pilates egzersizlerinin etkisinin İşlevsellik, Yetersizlik ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması (ICF) kapsamında incelenmesini amaçlayan kontrol grubu bulunan prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya inme tanısı almış ve dahil edilme kriterlerine uyum sağlayan 20 kronik inmeli birey katıldı. Katılımcılar 8 hafta boyunca konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak hafta da 3 seans ortalama 45 dakika süren reformer pilates seansı alan çalışma grubu (ÇG) ve 8 hafta boyunca sadece konvansiyonel fizik tedavi alan kontrol grubu (KG) olacak şekilde eşit sayıda iki gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm inmeli bireyler müdahale öncesi ve 8 hafta sonunda vücut fonksiyon ve yapıları Modifiye Ashworth Skalası (MAS), Motrisite İndeksi (Mİ), Gövde Kontrol Testi (GKT), Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ); aktiviteleri Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT); katılımları ise İnme Etki Ölçeği (İEÖ), İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) ile değerlendirildi. İki grupta da MAS hariç tüm ölçeklerde müdahale sonrası değerleri öncesine göre anlamlı düzeyde iyileşme gösterdi (p0,05). Sonuç olarak kronik inmeli bireylerin konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak reformer pilates egzersiz seanslarına katılmalarını ICF kapsamında incelediğimiz bu çalışma kronik inme rehabilitasyonunda reformer pilates egzersizlerine de yer verilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a prospective study with a control group aiming to examine the effects of reformer pilates exercises on individuals with chronic stroke within the scope of the International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF). Twenty individuals with chronic stroke who were diagnosed with stroke and met the inclusion criteria participated in the study. Participants were divided into two equal groups as the study group (SG) who received reformer pilates sessions lasting an average of 45 minutes, 3 times a week in addition to conventional physical therapy for 8 weeks, and the control group (CG) who received only conventional physical therapy for 8 weeks. All stroke individuals included in the study were evaluated before the intervention and at the end of 8 weeks with Modified Ashworth Scale (MAS), Motricity Index (MI), Trunk Control Test (TCT), Trunk Impairment Scale (TIS), Berg Balance Scale (BBS); their activities with Functional Independence Measure (FIM), Functional Reach Test (FRT), Timed Up and Go Test (TUG); and their participation with Stroke Impact Scale (SIS), Stroke Specific Quality of Life Scale (SS-QOL). In both groups, all scales except MAS showed significant improvement after the intervention compared to the pre-intervention values (p0.05). In conclusion, this study, in which we examined the participation of chronic stroke individuals in reformer pilates exercise sessions in addition to conventional physical therapy within the scope of ICF, showed that reformer pilates exercises can also be included in chronic stroke rehabilitation.