Hemiparetik serebral palsili çocuklarda eylem gözlem tedavisinin denge ve alt ekstremite fonksiyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of action observation treatment on balance and lower extremity function in chi̇ldren with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 924560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Hemiparetik Serebral Palsi (hSP)'li çocuklarda eylem gözlem tedavisinin (EGT) dengeye ve alt ekstremite fonksiyonuna katkısını araştırmaktı. Çalışmamıza yaşları 5-12 arasında olan yaş ortalamaları 9,60 ± 2,19 yıl olan Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi Ölçeği'ne (KMFSS) göre seviye I ve II olarak kategorize edilen hSP tanısı almış20 çocuk (çalışma grubu:10, kontrol grubu:10) dâhil edilmiştir. Kontrol grubundaki çocuklara (n:10) konvansiyonel fizyoterapi uygulanırken, çalışma grubundaki (n:10) çocuklara konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak EGT müdahale yaklaşımları uygulandı. Çalışmaya katılan tüm çocuklar bir fizyoterapist tarafından tedavi öncesinde ve 6 haftalık tedavi sonrasında değerlendirildi. hSP'li bireylerin demografik ve hastalıkla ilişkili bilgileri kaydedildikten sonra, denge değerlendirilmesi için Zamanlı Kalk Yürü Testi(ZKYT) ve Pediatrik Denge Ölçeği(PDÖ);alt ekstremite performansı ise5 Basamak Merdiven Çıkma İnme Testi(5BMÇİT) ve 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile değerlendirildi. Gruplar karşılaştırıldığında ZKYT (p=0,002); 6DYT (p= 0,005); 5BMÇİT(p=0,001); PDÖ (p= 0,005); açısından çalışma grubu lehine fark bulundu. hSP'li bireylerin korelâsyon analizlerinde çalışma grubunda; ZKYT ilk ölçümünde meydana gelen değişim ile 5BMÇİT alınan ilk ölçüm değerlerinde meydana gelen değişim arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve kuvvetli düzeyde korelasyon olduğu (r=0,818) tespit edilmiştir. Ayrıca ZKYT ortalama ölçümünde meydana gelen değişim ile 6DYT testi değerlerinde meydana gelen değişim arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve orta düzeyde korelasyon olduğu (r=0,636); ZKYT ortalama ölçümünde meydana gelen değişim ile 5BMÇİT alınan ilk ölçüm değerlerinde meydana gelen değişim arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve kuvvetli düzeyde korelasyon olduğu (r=0,709) tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise sadece ZKYT ortalama ölçümünde meydana gelen değişim ile 5BMÇİT alınan en iyi ölçüm değerlerinde meydana gelen değişim arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve kuvvetli düzeyde korelâsyon olduğu (r=0,733) tespit edilmiştir. Çalışmamız sonucunda hSP'li çocuklarda konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanan eylem gözlem tedavisinin sadece konvansiyonel fizyoterapiye göre genel olarak denge becerilerinin gelişimi üzerine ve alt ekstremite fonksiyonu gelişimi üzerine daha etkili olduğu bulundu. Çocukların alt ekstremite ve denge rehabilitasyonunda konvansiyonel fizyoterapiye EGT uygulamasının eklenmesinin rehabilitasyon sürecine olumlu katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the contribution of action observation therapy (AOT) to Balance and lower extremity function in children with hemiparetic cerebralpalsy (hCP). The study included 20 children diagnosed with hCP, aged between 5 and 12 years (meanage: 9.60 ± 2.19 years), categorized as Level I and II according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) (study group: 10, control group: 10). The children in the control group (n=10) received conventional physicaltherapy, while the children in the study group (n=10) received both conventional physical therapy and AOT intervention approaches. All children participating in the study were evaluated by a physical therapist before treatment and after 6 weeks of treatment. After recording the demographic and disease-related information of the children with hCP, Balance was assessed using the Timed Up and Go Test (TUGT) and the Pediatric Balance Scale (PBS); lower extremity performance was evaluated using the 5-Step Stair Climb Test (5SSCT) and the 6-Minute Walk Test (6MWT). When comparing the groups, significant differences were found in favor of the study group in terms of TUGT (p=0.002), 6MWT (p=0.005), 5SSCT (p=0.001), and PBS (p=0.005). Correlation analysis of the individuals with Hcp revealed that in the study group, there was a statistically significant, positive, and strong correlation between the change in the initial TUGT measurement and the change in the initial 5SSCT measurement (r=0.818). Additionally, a statistically significant, positive, and moderate correlation was found between the change in the average TUGT measurement and the change in 6MWT scores (r=0.636). Furthermore, there was a statistically significant, positive, and strong correlation between the change in the average TUGT measurement and the change in the initial 5SSCT scores (r=0.709). In the control group, a statistically significant, positive, and strong correlation was found only between the change in the average TUGT score and the change in the best 5SSCT score (r=0.733). As a result of our study, it was found that in children with hCP, AOT applied in addition to conventional physical therapy was more effective in improving Balance skills and lower extremity function compared to conventional physical therapy alone. We believe that adding AOT to conventional physicaltherapy in lower extremity and balance rehabilitation will positively contribute to the rehabilitation process.