Yabancı otların farklı kişniş (Coriandrum sativum L.) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of weed on the yield and yield components of different coriander (Corandrum sativum L.) varieties
  1. Tez No: 924561
  2. Yazar: MUHAMMED İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYYAN YERGİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Van ilinde 2019 yılında yürütülen bu çalışmada yabancı otlarınüç farklı kişniş (Coriandrum sativum L.) çeşidine (Arslan, Gürbüz, Kudret) etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Desenine göre üç tekrarlı olarak yürütülmüştür. Çalışmada yabancı otlanmanın çeşitlere etkisinin belirlenmesi amacıyla her bir parsel otlu ve otsuz olacak şekilde 10 m2'ye ayrılmıştır. Denemede, bitki boyu, ana dal sayısı, şemsiye sayısı, şemsiyede tohum sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi ve biyolojik verim gibi özellikler incelenmiştir. Yürütülen çalışmada kişniş bitkisinin üç farklı çeşidinde yabancı otların periyodik elle yolma yöntemi ile uzaklaştırılması sağlanmıştır. Çalışmada tohum verimi değerinin yabancı otlu uygulamalarında en yüksek değer Gürbüz çeşidinden elde edilmiştir, en düşük değer ise Kudret çeşidinden elde edilmiştir, yabancı otsuz uygulamalarında ise en yüksek değer yinde Gürbüz çeşidinden elde edilmiştir, en düşük değer ise yine Kudret çeşidinden elde edilmiştir.Yürütülen çalışmada ön plana çıkan çeşidin Gürbüz olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in the province of Van in 2019, it was aimed to determine the effect of weeds on three different coriander (Coriandrum sativum L.) varieties (Arslan, Gürbüz, Kudret). The study was carried out in triplicate according to the Factorial Trial Design in Random Blocks in the research area of the Faculty of Agriculture of Yüzüncü Yıl University. In the study, in order to determine the effect of weeding on varieties, each parcel was divided into 10 m2 with and without herbs. In the experiment, properties such as plant height, number of main branches, number of umbrellas, number of seeds in an umbrella, thousand grain weight, seed yield and biological yield were examined. In the study carried out, it was ensured that weeds in three different varieties of coriander plant were removed by periodic manual picking. In the study, the highest value of the seed yield value in weed applications was obtained from the Gürbüz variety, the lowest value was obtained from the Kudret variety, the highest value was obtained from the Gürbüz variety in the weedless applications, and the lowest value was obtained from the Kudret variety. It can be stated that the variety that stands out in the work carried out is Gürbüz.