Adölesan kayaklı koşu sporcularında core stabilizasyon egzersizlerinin alt ve üst ekstremite kas kuvveti, propriyosepsiyon, denge ve dikey sıçrama üzerine etkisi
The effect of core stabilization exercises on lower and upper extremity muscle strength, proprioception, balance and vertical jump in adolescent cross country skiing athletes
  1. Tez No: 924577
  2. Yazar: MERVE GÖKSU ORAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN YANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızın amacı, core stabilizasyon egzersizlerinin adölesan kayaklı koşu sporcularının alt ve üst ekstremite kas kuvveti, propriosepsiyon, denge ve dikey sıçrama üzerine etkisini incelemekti. Çalışmamıza 12-18 yaş arası 24 sporcu dahil edildi. Sporcular kura yöntemi ile çalışma ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Her iki gruptan da demografik bilgiler, alt ve üst ekstremite kas kuvveti, propriosepsiyon, denge ve dikey sıçrama ölçümleri alındıktan sonra kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam ederken deney grubu rutin antrenmanlara ek olarak 8 hafta boyunca haftada 2 gün belirlenen core stabilizasyon egzersizlerini yaptı. Çalışma sonucunda deney grubundaki sporcularda kontrol grubundaki sporculardan farklı olarak, sağ kalça abdüksiyon, sağ ayak bileği dorsi fleksiyon, sağ ayak bileği plantar fleksiyon, sol kalça abdüksiyon, sol kalça adduksiyon ve diz fleksiyon kas kuvveti; sağ posterolateral, sol posterolateral ve sol posteromedial denge değerlerinde egzersiz sonrası anlamlı düzeyde artış görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of core stabilization exercises on lower and upper extremity muscle strength, proprioception, balance, and vertical jump in adolescent cross-country skiers. A total of 24 athletes aged 12-18 years were included in the study. The athletes were randomly assigned to either a study group or a control group. After measuring demographic information, lower and upper extremity muscle strength, proprioception, balance, and vertical jump for both groups, the control group continued with their regular training, while the group performed the prescribed core stabilization exercises twice a week for 8 weeks in addition to their regular training. As a result of the study, athletes in the study group showed significant improvements in comparison to the control group, with increased muscle strength in right hip abduction, right ankle dorsiflexion, right ankle plantarflexion, left hip abduction, left hip adduction, and knee flexion; and improvements in balance measurements in the right posterolateral, left posterolateral, and left posteromedial positions (p0.05).