Afet ve acil durumlarda müdahale personellerinin olay yeri triaj bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of site triage knowledge levels of disaster and emergency response personnel
  1. Tez No: 924595
  2. Yazar: AMİNE ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, Hatay 112 Acil Sağlık Hizmetleri (ASH) çalışanlarının Afet ve Acil Durumlarda Olay Yeri Triaj Bilgi Düzeyleri ve etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Hatay ilinde 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı olan acil yardım ambulansları ile müdahaleye çıkan sağlık personelleri araştırmanın evrenini oluşturdu. Veriler 15 Haziran- 15 Kasım 2023 tarihleri arasında toplandı. Çalışmaya toplam 273 sağlık personeli katıldı. Veri toplamada yüz yüze görüşme yöntemi kullanıldı ve ortalama 10 dakikada veri formu dolduruldu. Veri toplama aracı olarak Aghababaeian ve arkadaşlarının (2012) İngilizce olarak geliştirdiği, Aslan'ın (2018) çalışmasında Türkçe ye çevirdiği“Triaj Bilgi Düzeyi”ve“Triaj Beceri Düzeyi Belirleme”ölçekleri ve kişisel bilgi formu kullanıldı. Verilerin analizleri SPSS 27.0 paket programı ile gerçekleştirildi. Ortalamalar“Bağımsız Örneklem t Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“Mann-Whitney U Testi”ve“Kruskal-Wallis H Testi”kullanılarak karşılaştırıldı. Gruplar arasındaki anlamlılığı incelemek için“Post-Hoc”analizi kullanıldı. Ayrıca bilgi ve beceri puanı ortalamaları arasındaki ilişkiyi saptamak için“Pearson Korelasyon”ve“Spearman's Korelasyon”analizleri kullanıldı. Araştırmanın sonucuna göre, triaj bilgi düzeyi ve triaj yetenek düzeyi puan ortalamaları ile katılımcıların görev yeri, triaj uygulaması yapma, triaj eğitimi alma, triaj eğitiminin yeterli olup olmama durumuna göre karşılaştırıldığında değişiklik gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the knowledge levels of Hatay 112 Emergency Health Services (ASH) employees on Triage at the Scene of Disaster and Emergency Situations and the affecting factors. The population of the study consisted of healthcare personnel who intervened with emergency ambulances affiliated with the 112 Provincial Ambulance Service Chief Physician in Hatay province. Data were collected between June 15 and November 15, 2023. A total of 273 healthcare personnel participated in the study. Face-to-face interviews were used in data collection and the data form was filled in an average of 10 minutes. The“Triage Knowledge Level”and“Triage Skill Level Determination”scales and personal information form, developed in English by Aghababaeian et al. (2012) and translated into Turkish by Aslan (2018), were used as data collection tools. Data analysis was performed using SPSS 27.0 package program. Averages were compared using“Independent Samples t Test”,“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”,“Mann-Whitney U Test”and“Kruskal-Wallis H Test”.“Post-Hoc”analysis was used to examine the significance between groups. In addition,“Pearson Correlation”and“Spearman's Correlation”analyses were used to determine the relationship between knowledge and skill score averages. As a result of the research, it was determined that the triage knowledge level and triage skill level score averages varied when compared according to the participants' place of duty, performing triage practice, receiving triage training, and whether the triage training was sufficient or not.