Vatandaş bütçenin vatandaşların bütçe bilinci üzerindeki etkisi: İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri üzerine bir inceleme
The effect of citizen budget on citizens' budget consciousness: A study on Istanbul, Gaziantep and Şanlıurfa provinces
- Tez No: 924596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜRKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Vatandaş bütçe, karmaşık ve teknik olan ulusal bütçe belgelerini açık, anlaşılır ve sade bir şekilde vatandaşların anlayabileceği formatta sunmayı amaçlayan bir belgedir. Bu belgede infografikler ve görseller kullanılarak, bütçenin kilit unsurlarının vatandaşlara net ve erişilebilir bir şekilde aktarılması hedeflenmektedir. Dolayısıyla vatandaş bütçe, yasalaşmış ulusal bütçeyi ve bütçe sürecinin diğer aşamalarını kapsayan ve hükümetin şeffaflık ile hesap verilebilirliğini artırmayı amaçlayan bir mekanizmadır. Ayrıca vatandaş bütçe ulusal bütçe belgesinin alternatifi değil, vatandaşların bütçe belgelerini ve bütçe sürecini daha iyi anlamasını sağlamak için siyasal iktidarlar ve politika yapıcılar tarafından hazırlanan bir ek belgedir. Bu çerçevede bu çalışmanın konusu vatandaş bütçenin vatandaşların bütçe bilinci üzerindeki etkisini İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri özelinde incelemektir. Çalışmanın nihai amacı ise İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa'da yaşayan vatandaşların devlet bütçesine yönelik bilinç düzeyinin mevcut durumunu ve bütçe bilincini etkileyen faktörleri analiz etmektir. Çalışmada İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa'da yaşayan 18 yaş üstü 456 vatandaşa anket uygulanmıştır. Çalışmada İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa'da yaşayan vatandaşların bütçe bilinç düzeyinin düşük seviyede olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bütçe, Bütçe Hakkı, Bütçe Bilinci, Vatandaş Bütçe
Özet (Çeviri)
Citizen budget is a document that aims to present complex and technical national budget documents in a clear, understandable and simple format that citizens can understand. This document aims to convey the key elements of the budget to citizens in a clear and accessible way by using infographics and visuals. Therefore, citizen budget is a mechanism that covers the enacted national budget and other stages of the budget process and aims to increase the transparency and accountability of the government. In addition, the citizen budget is not an alternative to the national budget document, but an additional document produced by political authorities and policy makers to ensure that citizens better understand budget documents and the budget process. In this context, the subject of this study is to examine the impact of the citizen budget on citizens' budget awareness in Istanbul, Gaziantep and Şanlıurfa provinces. The final aim of the study is to analyze the current status of the awareness level of citizens living in Istanbul, Gaziantep and Şanlıurfa towards the state budget and the factors affecting budget awareness. The survey method was used in the study. In this direction, a survey was applied to 456 citizens aged 18 and over living in Istanbul, Gaziantep and Şanlıurfa. In the study, the current status of the budget awareness level of citizens living in Istanbul, Gaziantep and Şanlıurfa was determined and it was concluded that the awareness level of citizens towards the state budget was at a low level. KEYWORDS: Budget, Budget Right, Budget Consciousness, Citizen Budget