Sağlık hizmetine dijitalleşmenin etkisi: Sistematik derleme
The impact of digitalization on health care: a systematic review
- Tez No: 924594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, ''Sağlık hizmetlerinde dijitalleşmenin etkisi'' konusu ile yazılmış çalışmaları tanımlamak ve sistematik olarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla PUBMED veri tabanında tarama yapılmıştır. Tarama işleminde 'sağlık hizmetleri', 'dijitalleşme', 'hasta', 'sağlık çalışanları' anahtar kelimeleri ile 2020-2024 yılları arasında arama yapılmış ve PRISMA akış diyagramına göre uluslararası 188 çalışmaya ulaşılmıştır. İnceleme sonucunda dahil etme kriterlerine uygun 50 araştırma çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmalar hasta, sağlık çalışanı ve COVID-19 başlıkları altında incelenmiştir. İncelemeler sonucunda sağlık hizmetlerinde dijitalleşmenin bekleme sürelerini kısalttığı hem hastanın hem de sağlık kurumlarının katlandığı maliyeti ve yeniden hastaneye yatış oranlarını düşürdüğü, teşhis ve tedavi süreçlerini kısalttığı, ulaşılması zor nüfuslara sağlık hizmetinin ulaştırdığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda sağlık hizmetlerinde dijitalleşme; hastane yoğunluğunu azaltması, bilgi işleme hızını kısaltması, konsültasyon süreçlerinin daha hızlı olmasını sağlaması, özellikle yaşlı ve kronik hastalar için sağlık kurumlarına gitmeden sağlık durumlarını takip etmeleri açısından önem arz etmektedir. Bu doğrultuda çalışmam sağlık yöneticileri için karar vermede rahatlık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to identify and systematically evaluate studies conducted on the topic of“The Impact of Digitalization in Healthcare Services.”To achieve this objective, a comprehensive search was performed in the PUBMED database using the keywords“healthcare services,”“digitalization,”“patient,”and“healthcare professionals”for the period between 2020 and 2024. According to the PRISMA flow diagram, 188 international studies were identified. After a thorough review, 50 research studies that met the inclusion criteria were selected for this systematic analysis. These studies were categorized under three main themes: patients, healthcare professionals, and COVID-19.The findings revealed that digitalization in healthcare services reduces waiting times, decreases costs for both patients and healthcare institutions, lowers hospital readmission rates, shortens diagnosis and treatment processes, and enhances the delivery of healthcare services to hard-to-reach populations. Furthermore, digitalization plays a critical role in reducing hospital overcrowding, accelerating information processing, enabling faster consultation processes, and allowing elderly and chronically ill patients to monitor their health conditions remotely without visiting healthcare facilities. In this regard, the present study provides valuable insights for healthcare managers, facilitating more informed decision-making processes.