GAP turizm destinasyonunda biyoklimatik konfor koşullarının turizm faaliyetleriaçısından değerlendirilmesi
Evaluation of bioclimatic comfort conditions in GAP tourism destination in terms of tourismactivities
- Tez No: 924597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERDAR AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Biyoklimatik konfor; insanların bulundukları ortamdaki hava koşullarından memnuniyet durumunu ifade eder. Söz konusu memnuniyet durumu insan ile ortam arasındaki etkileşimden kaynaklandığı için tamamı ile öznel bir husustur. Biyoklimatik konfor kavramı sıcaklık, nem, rüzgâr, küresel radyasyon gibi iklimsel etmenlerin yanında kıyafet, aktivite düzeyi (metabolizma hızı), yaş, boy-kilo oranı, cinsiyet, sağlık gibi kişisel unsurların bir arada değerlendirilerek hesaplandığı bir olgudur. Araştırmada GAP Turizm destinasyonunda termal sıcaklık indisi (Physiological Equivalent Temperature) aracılığı ile biyoklimatik konfor koşullarının tespit edilmesi ve bu doğrultuda turizm açısından en ideal dönem ve saat dilimlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada biyoklimatik konfor koşullarını hesaplamak için 10 lokasyon belirlenmiştir. Belirlenen lokasyonlara ait 22 yıllık meteorolojik veriler RayMan yazılımı ile analiz edilerek Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (PET) değerleri tespit edilmiştir. Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (PET) verilerinden yararlanarak 10 ayrı lokasyon ile ilgili saatlik PET grafikleri ile PET haritaları oluşturulmuş olup bu grafik ve haritalar analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan haritalar Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımlarından ArcGIS 10.5 programı (demo) kullanılarak hazırlanmıştır. Biyoklimatik konfor koşullarının mekânsal dağılımlarının haritalanmasında ArcGIS 10.5 (Demo) programından faydalanılmış olup bu programda enterpolasyon tekniklerinden CoKriging yöntemi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda GAP Turizm Destinasyonunda gündüz kuşağında mart, nisan vekasım aylarında konforlu ve hafif serin koşulların hâkim olduğu, gece kuşağında ise haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarında serin, hafif serin ve konforlu zaman aralıklarının bulunduğu gözlenmiş olup söz konusu ayların turizm faaliyetleri için en ideal zaman aralıklarını teşkil ettiği tespit edilmiştir. Araştırma sahasında mayıs ve ekim ayında saat 05.00 ile 09.00 ve 15.00 ile 18.00 arasında konforlu, hafif serin ve hafif sıcak koşullar gözlenmiş olup söz konusu koşulların termal bakımdan turizm faaliyetleri için ideal zaman aralığı olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sahası genelinde gündüz kuşağında; mayıs(saat 09.00 ile 15.00 arası), haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında aşırı sıcak stres, çok sıcak stres ve sıcak stres koşulları hakim olduğundan aralık, ocak, şubat aylarında ise soğuk stres ve çok soğuk stres koşulları gözlendiğinden ötürü gündüz kuşağında turizm faaliyetleri için ideal zaman aralığı yoktur; fakat araştırma sahasında aralık, ocak, şubat aylarında çoğunlukla soğuk ve çok soğuk stres koşulları gözlenmesine rağmen İslahiye, Gaziantep, Birecik, Mardin, Nusaybin lokasyonlarında aralık ve şubat aylarında saat 11.00 ile 14.00 arasında serin ve hafif serin termal koşular gözlendiğinden basit tedbirler alınmak koşulu ile (vücudu sarmalayan kıyafet kullanımı) turizm faaliyetleri için kısa süreli ideal koşulların oluştuğu saptanmıştır. Araştırma sahası genelinde gece kuşağında; ocak, şubat, mart, nisan, kasım, aralık aylarında soğuk stres ve çok soğuk stres koşulları gözlendiği için turizm faaliyetleri bakımından ideal zaman aralığı yoktur; fakat mayıs ve ekim aylarında gece kuşağında serin ve hafif serin koşullar gözlendiği için basit tedbirler almak şartı ile (vücudu sarmalayan kıyafet kullanımı) turizm faaliyetleri bakımından uygun koşulların oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bioclimatic comfort refers to the level of satisfaction that individuals feel regarding the environmental conditions they are in. Since this satisfaction arises from the interaction between the person and the environment, it is entirely a subjective matter. The concept of bioclimatic comfort is a phenomenon that is calculated by evaluating personal factors such as clothing, activity level (metabolism rate), age, height-weight ratio, gender and health, as well as climatic factors such as temperature, humidity, wind and global radiation. The aim of the research is to determine the bioclimatic comfort conditions through the thermal temperature index (Physiological Equivalent Temperature) in the GAP Tourism destination and to reveal the most ideal periods and time zones in terms of tourism. In this study, 10 locations have been selected to calculate bioclimatic comfort conditions. 22-year meteorological data of the selected locations were analyzed with RayMan software and Physiological Equivalent Temperature (PET) values were determined. Using Physiological Equivalent Temperature (PET) data, hourly PET graphs and PET maps for 10 different locations were created and these graphs and maps were analyzed. The maps used in the study were prepared using ArcGIS 10.5 program (demo), one of the Geographic Information Systems (GIS) software. ArcGIS 10.5 (Demo) program was used to map the spatial distributions of bioclimatic comfort conditions, and the CoKriging method, one of the interpolation techniques, was used in this program. As a result of the research it was observed that during the daytime in the GAP Tourism destination, comfortable and slightly cool conditions prevail in March, Apriland November, while during the nighttime, cool, slightly cool, and comfortable periods are found in June, July, August, and September. These months were identified as the most ideal time periods for tourism activities. In the research area, in May and October, comfortable, slightly cool, and slightly warm conditions were observed between 05.00 and 09.00 and 15.00 and 18.00, and it was concluded that these periods represent the ideal thermal conditions for tourism activities. In the daytime throughout the research area; since extreme heat stress, very hot stress and hot stress conditions are dominant in May (between 09.00 and 15.00), June, July, August and September, and cold stress and very cold stress conditions are observed in December, January and February, there is no ideal time interval for tourism activities in the daytime; however, although mostly cold and very cold stress conditions are observed in the research area in December, January and February, cool and slightly cool thermal conditions are observed in İslahiye, Gaziantep, Birecik, Mardin, Nusaybin locations between 11.00 and 14.00 in December and February, it has been determined that short-term ideal conditions are formed for tourism activities, provided that simple precautions are taken (use of clothes that cover the body). Since cold stress and very cold stress conditions are observed in the nighttime throughout the research area in January, February, March, April, November and December, there is no ideal time interval for tourism activities; However, since cool and slightly cool conditions are observed at night between May and October, it has been determined that suitable conditions are created for tourism activities, provided that simple precautions are taken (use of clothes that cover the body).