Franco Albini'nin Franca Helg ve Bob Noorda ile birlikte Milano Metrosu'na yaklaşımı
Franco Albini and his approach on Metropolitan of Milan with Franca Helg and Bob Noorda
- Tez No: 924607
- Danışmanlar: PROF. DR. STEFANO DELLA TORRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politecnico di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon ve Konservasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
'Metropolitana Milanese' – MM – veya Milano Metro, Milano'nun yer altı ulaşım ağına atıfta bulunan genel bir terimdir. Bu sistem, 19. yüzyıldaki tramvay tabanlı yüzey ulaşımına alternatif olarak tasarlanmıştır. İlk fikirler, 1900'lerin başında ortaya atılmış olmasına rağmen, II. Dünya Savaşı nedeniyle inşaat çalışmaları 1950'lerde başlamış ve 1964'te ilk tren seferine çıkmıştır. İstasyonların tasarımı, Franco Albini, Franca Helg ve Antonio Piva'nın yer aldığı Studio Albini tarafından, Bob Noorda/Unimark ile iş birliği içinde gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, Milano'da ve İtalya genelinde 'rasyonalizm' açısından önemli bir örnek olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Milano Metropolü'nün mimari tanımını, dünya genelindeki diğer mimari metro istasyonu örnekleri ile ilişkilendirerek belirlemektir. Çalışma, hızlı ulaşım sisteminin tanımıyla başlayarak, bir istasyonun sağlıklı bir çevre oluşturmak için yönetilmesi gereken genel planlama konularını ele alır. Ardından, Milano metro sistemi ve Albini'nin tasarım yaklaşımı hakkında bilgi verilir; bu bölüm, önceki bölümde elde edilen genel yer altı ağı bulguları ile tutarlıdır. Çalışmanın son bölümünde ise, esasen 20. yüzyıl yaklaşımlarına dayanan koruma meselesi ele alınmakta ve Milano'nun yer altı ulaşım ağının korunup korunmaması gerektiği konusunda fikirler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
'Metropolitana Milanese' – MM – or Milan Metro, in other words, is the general term that is used to refer to the city of Milan's underground transportation network, which was designed as an alternative public transport system for the 19th-century tram-based surface transportation. Despite the initial ideas about the network that had been proposed at the beginning of the 1900s, due to World War II, construction works were started during the 1950s, and in 1964, the first train started to run. Since the design works of the stations were done by Studio Albini – Franco Albini, Franca Helg and Antonio Piva – in collaboration with Bob Noorda/Unimark, it is assumed as an important example of 'rationalism' in Milan, and as well in Italy. In this sense, the aim of this study is determined as the architectural definition of Metropolitan of Milan in relation to the other examples of architectonic metro stations around the world. Therefore, it begins with a description of the rapid transportation system along with considering the general planning issues that should be managed to build a healthy environment in a station. It is followed by giving information about the Milanese metro system and Albini's approach to its design, consistent with the findings that have come out as results of the previous chapter on the general underground network. As the last part of the study, the conservation issue is taken into consideration, which is mainly based on the 20th century approaches, and concludes with giving ideas on whether Milan's underground transportation network should be preserved or not.