Akut tükenme egzersizi yaptırılan farelerde antosiyaninin miyositarttırıcı faktör ve enerji düzenleyicileri üzerine etkileri
The effects of anthocyanin on myocyte enhancer factor and energyregulators in mice undergoing acute exhaustive exercise
- Tez No: 924627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İskelet kası, enerji metabolizması, hareketin düzenlenmesi ve kas hipertrofisinin sağlanmasında merkezi bir rol oynar. Kas bütünlüğünün ve işlevselliğinin sürdürülmesi fiziksel performans ve metabolik sağlık açısından kritik öneme sahiptir. Araştırmalar, kas hipertrofisinin bu süreçle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Farklı egzersiz türlerinin kas hipertrofisini indüklemedeki etkinliği uzun süredir araştırma konusu olsa da, akut tükenme egzersizinin bu süreçteki rolü ve egzersize adaptasyon mekanizmaları hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Egzersizle birlikte alınan antioksidan ve düzenleyici özelliklere sahip takviyelerin, adaptasyon sürecini hızlandırarak kas hipertrofisini destekleyebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, akut tükenme egzersizinin biyoenerjetik yolaklar üzerindeki etkileri ve egzersizle birlikte siyanidin-3-glukozit (Cy3G) takviyesinin kas hipertrofisi ile enerji metabolizması adaptasyonlarına olası etkileri araştırıldı. Bu kapsamda 28 adet Balb/c fare; kontrol, Cy3G, egzersiz ve Cy3G+egzersiz olarak 4 gruba ayrıldı. Cy3G takviyesi alan gruplar 2 hafta boyunca oral olarak 5 mg/kg Cy3G ile beslendi. Egzersiz grubundaki farelere 2 haftalık alıştırma egzersizinin ardından koşu bandında akut tükenme egzersizi yaptırıldı. Deney gruplarının kas hipertrofisi ve adaptasyon mekanizmalarına etkilerini değerlendirmek için MEF2, glukoz, laktat, MCT1, CK, LDH ve PDH enzim aktiviteleri analiz edildi. Sonuçlar, Cy3G takviyesinin egzersiz performansını anlamlı derecede arttırdığını göstermektedir. Cy3G, tükenme süresi ve katedilen mesafeyi uzatırken kas hipertrofisini tetikleyerek MEF2 düzeylerini artırmış, aerobik enerji metabolizmasını güçlendirmiştir. Ayrıca kas içi laktat birikimini azaltarak laktat metabolizmasını düzenlediği ve dayanıklılığın artmasına katkı sağladığı bulundu. Cy3G'nin biyolojik işlevlerine yönelik mevcut bulgular, gelecekte sağlık ve beslenme stratejilerinin geliştirilmesinde önemli bir potansiyele işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Skeletal muscle plays a central role in energy metabolism, regulation of movement, and muscle hypertrophy. Maintaining muscle integrity and functionality is critical for physical performance and metabolic health. Studies show that muscle hypertrophy is closely related to this process. Although the effectiveness of different types of exercise in inducing muscle hypertrophy has long been a subject of research, information on the role of acute exhaustion exercise in this process and the mechanisms of adaptation to exercise is limited. It is thought that antioxidant and regulatory supplements taken with exercise may support muscle hypertrophy by accelerating the adaptation process. In this study, the effects of acute exhaustion exercise on bioenergetic pathways and the possible effects of cyanidin-3-glucoside (Cy3G) supplementation with exercise on muscle hypertrophy and energy metabolism adaptations were investigated. In this context, 28 Balb/c mice were divided into 4 groups as control, Cy3G, exercise and Cy3G+exercise. The groups receiving Cy3G supplementation were orally fed 5 mg/kg Cy3G for 2 weeks. The mice in the exercise group were subjected to acute exhaustion exercise on the treadmill after 2 weeks of acclimation exercise. To evaluate the effects of the experimental groups on muscle hypertrophy and adaptation mechanisms, MEF2, glucose, lactate, MCT1, CK, LDH and PDH enzyme activities were analyzed. The results show that Cy3G supplementation significantly improves exercise performance. Cy3G increased MEF2 levels by triggering muscle hypertrophy while prolonging exhaustion time and distance covered, and enhanced aerobic energy metabolism. It was also found to regulate lactate metabolism by reducing intramuscular lactate accumulation and contribute to increased endurance. The current findings on the biological functions of Cy3G indicate significant potential for the development of future health and nutrition strategies.