Günümüz mizahının görsel tasarım unsurlarındaki yeri ve güncel medya reklamlarındaki işlevselliği
The place of today's humor in visual design elements and functionality in contemporary media advertisements
  1. Tez No: 924658
  2. Yazar: SEHER UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Mizahın pazarlama esaslı reklamlara konu edilmesinin temelinde, derin bir süreç yatmaktadır. Bu sürecin 'reklam tasarımı' için çok geniş bir olgu olduğu ve birçok disiplini içerdiği söylenebilir. Bu anlamda pazarlama, tasarım aşamasından kitlelere ulaşmasına kadar birçok evreyi kapsamaktadır. Bazen bu kişi ürünün pazar payını yükseltmeye çalışan bir marka yöneticisi olabilirken, bazense stratejiler yaratmakla görevli bir pazarlama direktörü olabilir. Bir markanın kimliğini biçimlendirmeye çalışan bir reklamcı, ürün ya da hizmeti tasarlama işi ile sorumlu bir tasarımcı dahi aynı amaca hizmet edebilir, başka bir deyişle bütün mesele; mevcut markanın piyasadaki rakiplerinden daha iyi hatta en iyisi olduğuna tüketiciyi ikna edebilme çabasıdır. Sosyal yaşam ve gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli formlarda ve farklı reklam malzemeleri kullanılarak hazırlanmış günümüz reklamlarının; farklı yöntemler ile uzun süre hafızalarda kalması mümkündür. Aynı zamanda markanın, ürünün ya da hizmetin kişiler üzerinde olumlu izler bırakma gibi bir gayretini de göstermektedir. Bugün sayıları yüz binleri aşan farklı reklam çeşitleri, alışveriş sitelerinde, süper marketlerde, makro ve mikro mağazalarının raflarında, soğuk dolaplarda ya da reyonlarda yerlerini almış durumdadırlar. Birçok kitle iletişim aracılığı ile tüketicisine kolayca hitap edilebilen bu reklam yelpazesinin sayısının her geçen gün katlanarak arttığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı; geçmişten bugüne değin ürün, marka ya da hizmet üzerindeki asli görevinin yanı sıra farklı görevleri de üstlenen görsel tasarım unsurlarının ve güncel medya reklamlarının önemini vurgulamak olduğu söylenebilir. Bu doğrultuda, ürün ya da hizmetin piyasada uzun bir dönem var olabilmesinin noktasında mizahi bir işlevsellikle ilişkilendirildiği gerçeğinin dikkate alınmasıdır. Mizah içerikli satışa teşvik amaçlı tasarlanmış reklam filmi örneklerinin sektörel bazda incelenmesi planlanmıştır. Yapılandırılmamış bilirkişi görüşlerine de başvurarak, ilgili sektörlerin reklam kampanyalarında ki mizahi rolün etkisi üzerine izlenen bu yöntem ve bulgularla ulaşılması araştırmanın hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
There is a deep process underlying the subjection of humor to marketing-based advertisements. It can be said that this process is a very broad phenomenon for 'advertising design' and includes many disciplines. In this sense, marketing covers many stages from the design stage to reaching the masses.Sometimes this person may be a brand manager trying to increase the Sunday share of the product, while sometimes he may be a marketing director tasked with creating strategies. An advertiser trying to shape the identity of a brand, or even a designer responsible for the business of designing a product or service, can serve the same purpose, in other words, the whole point is to convince the consumer that the current brand is better or even the best than its competitors in the market. With social life and developing technology, it is possible for today's ads, which are prepared in various forms and using different advertising materials, to remain in memory for a long time with different methods. It also shows the effort of the brand, product or service to leave positive marks on people. Today, different types of advertising, the number of which exceeds hundreds of thousands, have taken their place on shopping websites, supermarkets, on the shelves of macro and micro stores, in cold cabinets or aisles. It is observed that the number of this advertising range, which can be easily addressed to its consumers through many mass media, is increasing exponentially every passing day. The aim of this study is; it can be said that from the past to the present, it is to emphasize the importance of visual design elements and current media advertising, which, in addition to its main task on a product, brand or service, also undertakes different tasks. In this direction, it is the consideration of the fact that the product or service is associated with a humorous functionality at the point of being able to exist in the market for a long period of time. It is planned to examine the examples of advertising films designed to encourage sales with humorous content on a sectoral basis. By also resorting to unstructured expert opinions, to reach out to the relevant sectors with these methods and findings regarding the effect of humorous role in advertising campaigns, it is among the objectives of the research.