Düşük doz kolşisin kullanımının, non-steroid anti-enflamatuvar ilaç kullanımına bağlı gelişen akut böbrek hasarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the use of low-dose colchicine on acute kidney damage due to non-steroidal anti-inflammatory drug use
- Tez No: 924669
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ALPER BAĞRIYANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ'ler), klinik tıpta analjezik, ateş düşürücü ve anti-inflamatuvar ajanlar olarak yaygın şekilde kullanılmakta olup sık görülen yan etkilerinden biri nefrotoksisitedir ve sıkça görülmektedir. Akut böbrek hasarı (ABH), dünya çapında milyonlarca hastayı etkileyen, böbrek fonksiyonlarında kısa sürede azalma ile karakterize bir sağlık sorunudur. Glomerüler filtrasyon hızında (GFR) düşüş, kan üre ve kreatininde artış ile karakterizedir. ABH için etkili bir tedavi yoktur ve yeni tedavilere ihtiyaç vardır. Eskiden beri kullanılan mevcut bir ilaç olan ve günümüzde çeşitli hastalıklar için kullanımı tartışılan kolşisinin NSAİİ kullanımına bağlı gelişen ABH'ye etkilerini NLRP3 inflamazom yolağı üzerinden incelemeyi hedefledik. Gereç ve yöntem: Bu amaçla çalışmada, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuvarından temin edilen 28 adet 8-10 haftalık (200 250 gr) dişi Wistar albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele 4 gruba (Kontrol, Diklofenak sodyum, Kolşisin, Diklofenak sodyum+Kolşisin) n=7 olacak şekilde ayrıldı. 5 gün boyunca Kontrol grubuna (1. Grup) %0,9 NaCl (1 ml/gün per-oral) solüsyonu, NSAİİ ilaç grubuna (2. Grup) Diklofenak sodyum (50 mg/kg/gün, intramüsküler), Kolşisin grubuna (3. Grup) Kolşisin (0,2 mg/kg/gün, per-oral), NSAİİ + kolşisin grubuna (4.grup) Diklofenak sodyum (50 mg/kg, intramüsküler) tedavisinin ardından 1 saat sonra (0,2 mg/kg/gün, per-oral) kolşisin uygulandı. Deneklerin vücut ağırlıkları deneyin başında ve sonunda tartıldı. 1. Gün ve 6.gün biyokimyasal tahliller için kan örnekleri alındı. Elde edilen kan örneklerinden biyokimyasal (üre, kreatinin) tahliller yapıldı ve GFR (glomerüler filtrasyon hızı) hesaplandı. 6. gün inhaler eter anestezisi ile genel anestezi altında doku sıçanlar sakrifiye edilerek (böbrek) örnekleri toplandı. Böbrek dokuları %10 luk formalinle fikse edildi ve rutin doku takibi yapıldı. Ardından kesitleri alınan doku örneklerinden morfolojik değerlendirme için histokimyasal Hematoksilen-Eozin ve Periyodik asit Schiff (PAS) boyamaları yapıldı. İmmunhistokimyasal olarak da NLRP3, kaspaz 1, İL 1 β işaretlemeleri yapıldı ve semikantitatif skorlandı. Elde edilen veriler GraphPad Prism 9 istatistik programı ile p (≤ 0.05) istatistiksel olarak anlamlı kabul edilecek şekilde değerlendirildi. Bulgular: Deney sonunda diklofenak sodyum grubu ve diklofenak sodyum+kolşisin grubundaki sıçanların kilo kaybettiği, bu kilo farkının yüzde değişiminin kontrol ve kolşisin gruplarına göre anlamlı olduğu görüldü. Toplam böbrek ağırlık ve böbrek indeksinde gruplar arasında fark görülmedi. Kontrol ve kolşisin grubunda biyokimyasal, histokimyasal ve immünohistokimyasal olarak normal sonuçlar elde edildi. Diklofenak sodyum grubunda serum üre ve kreatinin değerlerinde artış ile eGFR değerinde azalma saptandı. Diklofenak sodyum grubu HE ve PAS boyamaları incelendiğinde glomerüler atrofi, fırçamsı kenarda azalma, tübüler hücrelerde vakuolizasyon, tübüler epitel hücre hasarı, tübül lümen dilatasyonu, hiyalin kast oluşumları ile mononükleer hücre infiltrasyonları, yer yer kanama odakları saptandı. Diklofenak sodyum grubunda NLRP3, kaspaz 1 ve İL-1 β immünohistokimyasal boyamasında reaktivite şiddetinin anlamlı olarak artmış olduğu görüldü. Diklofenak sodyum+kolşisin grubunda ise diklofenak sodyum grubuna göre hasarı işaret eden bu değişikliklerin oldukça azalmış olduğu saptandı. Sonuç: Diklofenak sodyum ile kolşisin tedavisi verildiğinde, diklofenak sodyum ile indüklenen akut böbrek hasarında istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalma olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) are widely used as analgesic, antipyretic and anti-inflammatory agents in clinical medicine, and one of the common side effects is nephrotoxicity and is often seen. Acute kidney injury (AKI) is a health problem that affects millions of patients around the world and is characterized by a short decrease in renal functions. AKI is characterized by decrease in glomerular filtration rate (GFR) and an increase in blood urea and creatine. There is no effective treatment for AKI and new treatments are needed. We aimed to examine the effects of Colchicine, which is an existing drug that has been used for various diseases and discussed for various diseases, on the developing AKI, which is due to the use of NSAID, on the NLRP3 inflammoma pathway. Materials and Methods: For this purpose, 28 8-10 weeks (200-250 g) female Wistar Albino rats were used in the study of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Faculty. Rats were randomly separated to 4 groups (control, diclofenac sodium, colchicine, diclofenac sodium+colchicine) and n = 7. We were applied 0.9 %Nacl (1 ml/day per-oral) to the control group (Group 1), Diclofenac Sodium (50 mg/kg/day, intramuscular) NSAID Group (Group 2), Colchicine (0.2 mg/kg/day, per oral) Colchicine group (Group 3), treatment of colchicine (0.2 mg/kg/day, per-oral) 1 hour after diclofenac sodium (50 mg/kg/day, intramuscular) treatment to the NSAID + Colchicine group (Group 4) for consecutive 5 days. Results: At the end of the experiment, the diclofenac sodium group and diclofenac sodium+colchicine groups lost weight, and the weight difference was significant compared to control and colchicine groups. There was no difference between the groups in the total kidney weight and kidney index. In the control and colchicine group, normal results were obtained from biochemical, histochemical and immunohistochemical. In the diclofenac sodium group, there was an increase in serum urea and creatinine values and a decrease in eGFR value. When Diclofenac Sodium Group H&E and PAS paintings were examined, glomerular atrophy, brushed edge loss, vacuolization in tubular cells, tubular epithelial cell damage, tubule dilatation, hyaline caste formations, and mononuclear cell infiltrations and bleeding in some areas were detected. NLRP3, Caspase 1 and IL-1 β immunohistochemical painting in Diclofenac Sodium group showed significantly increased. In the diclofenac sodium+colchicine group, these changes, which indicate damage compared to Diclofenac sodium group, were found to be highly reduced. Conclusion: When the treatment of colchicine with diclofenac sodium was given, it was observed that there was a statistically significant decrease in acute renal damage induced by diclofenac sodium.