Örgütlerin dijital dönüşümü: Örgüt kültürü, örgütsel hazırlık ve inovasyon ilişkisi
Digital transformation of organizations: The relationship between organizational culture, organizational readiness and innovation
- Tez No: 924671
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Turizm sektörü kapsamında gerçekleştirilen bu çalışma, ulusal ve uluslararası literatürde örgüt kültürü, örgütsel hazırlık, büyük veri analitik yeteneği, dijital yetenek ve yenilikçi iş davranışı değişkenleri arasındaki ilişkilerin kapsamlı bir şekilde ele alınmaması nedeniyle özgün bir değere sahiptir. Özellikle bu ilişkilerde büyük veri analitik yeteneğinin aracı rolü ve dijital yeteneklerin düzenleyici etkisinin mevcut çalışmalarda incelenmemesi bu araştırmanın özgünlüğünü güçlendirmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda araştırmanın ilk amacı otel işletmeleri kapsamında örgüt kültürü ve örgütsel hazırlığın yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisini belirlemek ve bu ilişkide büyük veri analitik yeteneğinin aracı role sahip olup olmadığı tespit etmektir. İkinci amaç ise büyük veri analitik yeteneğinin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisini belirlemek ve bu ilişkide dijital yeteneğin düzenleyici etkisini incelemektir. Veriler, Antalya'daki üç, dört ve beş yıldızlı otel işletmelerindeki işgörenlerden 2024 Temmuz-Ekim ayları arasında toplanmıştır. Veriler, yüz yüze ve çevrimiçi temaslarla elde edilmiştir. Verilerin analizinde ilk olarak sapan ve normal dağılım, daha sonra açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri gerçekleştirilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi için LİSREL ve Process Model 1 kullanılmıştır. Analizler sonucunda, örgüt kültürü ve örgütsel hazırlık, büyük veri analitik yeteneği ile yenilikçi iş davranışını pozitif olarak etkilemektedir. Ayrıca büyük veri analitik yeteneği de yenilikçi iş davranışı üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Büyük veri analitik yeteneği hem örgüt kültürünün hem de örgütsel hazırlığın yenilikçi iş davranışı ile olan ilişkilerinde tam aracı role sahiptir. Büyük veri analitik yeteneği ile yenilikçi iş davranışı ilişkisinde dijital yeteneğin düzenleyici etkiye sahip olmadığı da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted within the scope of the tourism sector, has a unique value since the relationships between organizational culture, organizational readiness, big data analytic capability, digital capability and innovative work behavior variables have not been comprehensively addressed in the national and international literature. In particular, the mediating role of big data analytical capability in these relationships and the regulatory effect of digital capabilities have not been examined in existing studies, which strengthens the originality of this research. The study aims to investigate how organizational culture and organizational readiness influence innovative work behavior within hotel businesses and whether big data analytic capability mediates these effects. Additionally, it explores the impact of big data analytic capability on innovative work behavior and evaluates the moderating role of digital capability in this relationship. Data were gathered from employees in three, four, and five-star hotel businesses in Antalya between July and October 2024, utilizing face-to-face and online methods. Analytical techniques included exploratory and confirmatory factor analyses, distribution checks, and hypothesis testing through LISREL and Process Model 1. Results demonstrate that organizational culture and readiness positively influence both big data analytic capability and innovative work behavior. Big data analytic capability itself positively impacts innovative work behavior. Big data analytic capability fully mediates the relationships of both organizational culture and organizational readiness with innovative work behavior. However, digital capability does not moderate the relationship between big data analytic capability and innovative work behavior.