Çevik liderlik ve örgütsel sürdürülebilirliğin iş tatminine etkisi: Marmara Bölgesi belediyelerinde bir araştırma
The effect of agile leadership and organizational sustainability on job satisfaction: A research in the municipalities of the Marmara Region
  1. Tez No: 924697
  2. Yazar: ADEM YAZIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUK USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevik liderlik ve örgütsel sürdürülebilirliğin iş tatminine etkisinin analizidir. Bu kapsamda çalışmanın problem cümlesi; örgütsel sürdürülebilirlik ve çevik liderlik uygulamaları, çalışanların iş tatminini etkiler mi? şeklinde belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anketin ilk kısmında; demografik özelliklerin belirlenebilmesi için, yaş, cinsiyet, çalışma süresi, eğitim durumu gibi kişisel bilgilere yönelik sorular; ikinci kısımda,“Çevik Liderlik Ölçeği”, üçüncü kısmında“İş tatmin Ölçeği”ve dördüncü kısmında“Örgütsel Sürdürülebilirlik Ölçeği”yer almıştır. Araştırmanın yapılan analizleri sonrasında: paylaşılan sorumluluk ve proaktivite çevikliği değişkeninin ve çevresel sürdürülebilirlik değişkeninin,“içsel tatmin”üzerinde; sinerji çevikliği ile yeniliklere açıklık ve uyum sağlama değişkenlerinin dışsal tatmin üzerinde pozitif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the impact of agile leadership and organizational sustainability on job satisfaction. In this context, the problem statement of the study was determined as; do organizational sustainability and agile leadership practices affect employees' job satisfaction? Questionnaire method was used as a data collection tool in the study. In the first part of the questionnaire; questions about personal information such as age, gender, working time, education level in order to determine demographic characteristics; in the second part,“Agile Leadership Scale”, in the third part“Job Satisfaction Scale”and in the fourth part“Organizational Sustainability Scale”were included. After the analysis of the research, it was determined that: shared responsibility and proactivity agility variable and environmental sustainability variable have a positive effect on“intrinsic satisfaction”; also synergy agility and openness to innovations and adaptation to innovations variables have a positive effect on extrinsic satisfaction.