Üstün yetenekli öğrencilerin yazma tutumları, eğilimleri ve becerilerinin incelenmesi
Examining the writing attitudes, tendencies and achievements of gifted students
  1. Tez No: 924703
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, üstün yetenekli öğrencilerin yazma tutumlarını, eğilimlerinin ve başarılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca yönelik olarak BİLSEM öğrencilerinin yazma tutumları, yazma becerileri, defter düzenleri ve yazma eğilimleri incelenmiş, bunlar arasında ilişki olup olmadığı analiz edilmiştir. Çalışma, Marmara Bölgesi'ndeki bir ilde bulunan Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim görmekte olan 4, 5 ve 6. Sınıf öğrencilerinden çalışmaya katılmaya gönüllü olanlarla yapılmıştır. Katılan öğrenci sayısı 121'dir. İlişkisel tarama yöntemiyle yapılan araştırmada Can ve Ünal tarafından geliştirilen“Yazma Tutum Ölçeği”ile“Yazma Eğilimi Formu”,“Yazma Becerisi Formu”ve“Hikaye Yazma Formu”adlı dereceli değerlendirme ölçekleri kullanılmıştır. Yazma tutum ölçeği Bilim ve Sanat Merkezlerinde okuyan 4.,5. ve 6. Sınıf öğrencileri tarafından doldurulmuş, ardından öğrencilerden içinde araştırmacı tarafından rastgele belirlenmiş iki kelimenin olduğu bir hikaye yazmaları istenmiştir. Yazma Eğilim formu öğrenciler tarafından, yazma becerisi formu ve hikaye yazma formu araştırmacı tarafından her öğrenci için ayrı ayrı olacak şekilde doldurulmuştur. Yazma eğilim formundan elde edilen sonuca göre araştırmaya katılan üstün yetenekli öğrencilerin yazmaya karşı tutumları orta düzeydedir. Ayrıca bu öğrencilerin yazma tutumları, yazma becerileri ve yazma eğilimleri arasında sınıflar düzeyinde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre yazma eğilimlerinin, mekanik yazma becerilerinin ve hikaye yazma becerilerinin yüksek olduğu bulgularına ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the writing attitudes, tendencies and achievements of gifted students. For this purpose, BİLSEM students' writing attitudes, writing skills, notebook layouts and writing tendencies were examined and it was analyzed whether there was a relationship between them. The study was conducted with 4th, 5th and 6th grade students studying at Science and Art Centers in a city in the Marmara Region, who volunteered to participate in the study. The number of students participating is 121. In the research conducted with the relational screening method, the“Writing Attitude Scale”and the“Writing Tendency Form”,“Writing Skills Form”and“Story Writing Form”developed by Can and Ünal were used. Writing attitude scale 4th and 5th graders studying at Science and Art Centers. and 6th grade students, and then the students were asked to write a story containing two words randomly determined by the researcher. The Writing Tendency form was filled out by the students, the writing skill form and the story writing form were filled out by the researcher separately for each student. According to the results obtained from the writing disposition form, the attitudes of the gifted students who participated in the research towards writing are at a medium level. In addition, it was determined that there was a positive and significant relationship between these students' writing attitudes, writing skills and writing tendencies at the grade level. It was found that female students have higher writing tendencies, mechanical writing skills and story writing skills than male students.