Depremi yaşamış kişilerde algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılığın deprem sonrası travma düzeyi üzerindeki etkisi: Hatay örneklemi
The effect of perceived social support and psychological resilience on level of the trauma after the earthquake in earthquake survivors: Hatay sample
- Tez No: 924702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada deprem sonrası travma düzeyi ile algılanan sosyal destek, psikolojik dayanıklılık ve bazı demografik değişkenlerin ilişkisi incelenmiştir. Depremi Hatay'da yaşamış 18-65 yaş arası 422 katılımcı ile yürütülen bu çalışmada Gönüllü Katılımcı Formu, Demografik Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS), Deprem Sonrası Travma Düzeyi Belirleme Ölçeği, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve SCL-90-R kullanılmıştır. Ölçeklere verilen yanıtlar SPSS 20 programı ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma değişkenlerin demografik verilerle olan ilişkilerinin belirlenmesinde Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis, araştırma değişkenlerinin birbiriyle olan ilişkilerinin analizinde Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada yordayıcı etki Doğrusal Regresyon Analizi enter metodu ile hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında deprem sonrası travma düzeyi ile algılanan sosyal destek, psikolojik dayanıklılık ve yaş arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Katılımcıların psikolojik dayanıklılıkları, cinsiyetleri, yaşları, akrabalarından can kaybı yaşamaları ve ciddi derecede mal kaybı yaşamaları deprem sonrası travma düzeyini yordamaktadır. Bu çalışmada elde edilen bulguların depremi yaşamış kişilerin yaşayabilecekleri ruhsal sıkıntılara etki edecek etmenler açısından literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the level of trauma after earthquake, perceived social support, psychological resilience and some of the demographic variables was examined. In this study, carried out with 422 participants between the ages of 18 and 65, Voluntary Participation Form, Earthquake Victim Personal Information Form, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Scale That Determines the Level of the Trauma after the Earthquake, Psychological Resilience Scale for Adults and SCL 90-R were used. Answers that are given to scales were analyzed by the SPSS 20 program. While analyzing the relationship between demographic and research variables, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis were done. For the analysis of the relationship between research variables, Spearman Correlation Analysis was used. In the research, predictive effect is calculated with enter method of Linear Regression Analysis.When looking at the research results it has been seen that there is a negative significant relationship between trauma level after earthquake, perceived social support and age. Participants' psychological resilience, gender, age, experiencing loss of life from their relatives and loss of serious amount of property predicts level of trauma. It is foreseen that finding of this study will contribute to the literature in terms of the elements of psychological disorders that eathquake victims can experience.