Speaking anxiety, discourse markers and fluency in EFL face-to-face and online settings
İngilizceyi yabancı dil olarak öğretiminde yüz yüze ve çevrimiçi ortamlarda konuşma kaygısı, söylem belirleyicileri ve akıcılık
- Tez No: 924748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜMSER EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen bireylerin yabancı dil konuşma kaygısı (FLSA) ile söylem belirleyici (DM) kullanımı arasındaki ilişkiyi yüz yüze ve çevrimiçi öğrenme ortamlarında incelemektedir. Karma yöntem (mixed-methods) tasarımının kullanıldığı bu araştırmada hem nicel hem de nitel yaklaşımlar bir araya getirilmiş; kaygının, Fung & Carter (2007) çerçevesi doğrultusunda farklı söylem belirleyici türlerinin (interpersonal, referential, structural, cognitive) kullanım sıklığı ve türlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada, uygun örnekleme ve kartopu yöntemiyle seçilen, eşit sayıda yüz yüze ve çevrimiçi öğrenme ortamlarında bulunan toplam 80 katılımcı yer almıştır. Veri toplama araçları Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği ve Dil Durumlarıydı. DM kullanımına ilişkin veriler, kişilerarası, göndergesel, yapısal ve bilişsel belirteçlere odaklanılarak analiz edildi. Nicel veri analizi için SPSS yazılımı kullanılırken, nitel veri analizi için içerik analizi yöntemi uygulandı. Araştırmanın bulguları, yüz yüze ortamlarda yabancı dil konuşma kaygısı (FLSA) ile göndergesel (referential) ve bilişsel (cognitive) söylem belirleyicilerinin kullanımı arasında anlamlı bir negatif korelasyon olduğunu göstermiştir; bu durum, kaygının öğrenicilerin söylem bağlamını koruma ve bilişsel süreçlere dahil olma yetisini engellediğini ortaya koymaktadır. Buna karşılık, çevrimiçi ortamlarda, öğrenicilerin söylem belirleyici kullanımında genel olarak daha yüksek bir oran sergiledikleri ve bu ortamlarda anlamlı bir ilişki bulunmadığı gözlemlenmiştir. Bu durum, çevrimiçi öğrenmenin sosyal baskıyı azaltması ile açıklanabilir. Bulgular, kaygının pragmatik araçların etkili kullanımını bozduğunu savunan Aşık'ın (2015) çalışmalarıyla örtüşmektedir. Bu araştırma, öğrenme ortamlarının dilbilimsel ve duyuşsal faktörler üzerindeki farklı etkilerini vurgulayarak, kaygıyı azaltıcı stratejiler ve söylem belirleyicilere odaklanan etkinliklerin dil öğretimine entegrasyonunun önemine dikkat çekmektedir. Çalışma, kaygı ve öğrenme ortamlarının pragmatik dil kullanımı üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, ikinci dil edinimi alanına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between foreign language speaking anxiety (FLSA) and discourse marker (DM) usage among English as a Foreign Language (EFL) learners in face to face and online learning environments. Employing a mixed-methods design, incorporating both quantitative and qualitative approaches, the current research examines how anxiety influences the frequency and types of DMs used in line with Fung & Carter's (2007) framework. The study involved 80 participants (equally divided between face-to-face and online learning environments), selected via convenience and snowball sampling. Data collection tools were the Foreign Language Speaking Anxiety Scale and Language Situations. The data related to DM usage were analyzed through focusing on interpersonal, referential, structural, and cognitive markers. The SPSS software was utilized for the analysis of quantitative data whereas as for qualitative data analysis, content analysis was used. The results revealed a significant negative correlation between FLA and the use of referential and cognitive DMs in face-to-face environments, indicating that anxiety impedes learners' ability to maintain coherence and engage in cognitive discourse processes. Conversely, no significant relationship was found in online settings, where learners exhibited higher overall DM usage, potentially due to reduced social pressure. These results align with Aşık's (2015) assertion that anxiety disrupts the cognitive processes necessary for effective use of pragmatic devices. By highlighting the differential effects of learning environments on linguistic and affective factors, this study underscores the importance of integrating anxiety-reducing strategies and DM-focused activities into language instruction. The study highlights the impact of anxiety and learning environments on pragmatic language use, contributing valuable insights to the field of second language acquisition.