The effect of the non-formal education methods on speaking anxiety in the English language
Yaygın eğitim yöntemlerinin İngilizce konuşma kaygıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 717026
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Konuşma kaygısı, çoğunlukla topluluk önünde konuşma bağlamında ve tanımadığımız kişilerle iletişimde nüfusun büyük çoğunluğu için bir sorundur. Erasmus+ programına katılımın, katılımcıların özgüven ve dil becerileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iyi bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, bu olumlu etkinin Erasmus+ programı kapsamındaki kısa vadeli gençlik değişimlerinde de ölçülebilir olup olmadığını belirlemektir. Spesifik olarak, bu yaygın eğitim kurslarından hangi etkinliklerin İngilizce konuşurken özgüven kazanmada en verimli olarak görüldüğü araştırılmıştır. Bu karma yöntemli çalışmada kullanılan ölçekler, ön test ve son test olarak Kişisel İletişim Kaygı testi (PRCA-24); gözlemler ve 3 farklı Erasmus+ Gençlik Değişimi programının katılımcılarıyla yarı yapılandırılmış ön ve son görüşmelerden oluşmaktadır. Bu araştırmanın bulguları, kurslara katıldıktan sonra ölçülen tüm iletişim bağlamlarında - özellikle topluluk önünde konuşmada - hafif bir iyileşme olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca, sürekli takım halinde çalışmanın ve boş zamanlarında sosyalleşmenin katılımcılar tarafından konuşma kaygısını yenmede en olumlu teknikler olarak değerlendirildiği görülmüştür. Bu temelde, yumuşak becerilerin şiddet içermeyen gelişimi ve sosyalleşme desteği nedeniyle İngilizce dil becerilerinde ve iletişimde gelişme istendiğinde uluslararası resmi olmayan kısa süreli kurslara katılım dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Speaking anxiety is an issue for the vast majority of the population mainly in public speaking context and in interpersonal communication with unknown individuals. It is well established that participation in the Erasmus+ program has a positive effect on the self-confidence and language skills of participants. The aim of this study is to determine whether this positive effect is measurable also in the short-term Youth Exchanges under the Erasmus+ program. Specifically, it investigates which activities from these non-formal education courses are viewed as the most efficient in gaining self-confidence while speaking the English language. This mixed-method study uses the Personal Report of Communication Apprehension test (PRCA-24) as pre-test and post-test; observations; and semi-structured pre- and post- interviews with participants of 3 different Erasmus+ Youth Exchanges. The findings of this research confirmed that there is a slight improvement in all measured contexts of communication – mainly in public speaking – after participation in the courses. Also, it was found out that constant working in teams and socializing in free time is valued as the most positive for overcoming speaking anxiety by the participants. On this basis, participation in the international non-formal short-term courses should be taken into account when the improvement in English language skills and communication is desired due to its nonviolent development of soft skills and support for socialization.