Bazı turunç (Citrus aurantium L.) genetiklerinin iPBS (primer arası bağlanma yeri) markırları ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of some sour orange (Citrus aurantium L.) genotypes with iPBS (inter primer binding site) markers
  1. Tez No: 924755
  2. Yazar: BETÜL ÇUKADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Turunçgiller dünyada yetiştirilen en büyük meyve gruplarından birisidir ve ekonomik önemi oldukça yüksektir. Portakal, limon, altıntop, mandarin ve turunç gibi ekonomik türleri içermektedir. Bu nedenle turunçgil türlerinin genetik temellerinin araştırılması ve filogenetik ilişkilerinin belirlenmesi ıslah çalışmalarının en önemli basamağını oluşturmaktadır. Filogenetik ilişkilerin ve genotipler arasındaki genetik benzerliklerin belirlenmesi için moleküler markörler önemli avantajlar sunmaktadır. iPBS markörleri son yıllarda geliştirilen ve moleküler ıslah alanında yoğun olarak kullanılan güvenilir markör sistemlerinden birisidir. iPBS markörleri, genomdaki transpozon elementlere dayalı bir sistemdir ve genom hakkında detaylı bilgiler edinilmesine olanak tanımaktadır Bu nedenle çalışmamızda iPBS markör sisteminden yararlanılarak, 34 turunçgil (22 turunç, 12 diğer türler) genotiinde filogenetik ilişkilerinin araştırılması ve genetik kökenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 28 iPBS markörü kullanılmıştır ve tüm primerlerden 437 adet DNA bant elde edilmiş ve ortalama polimorfizm oranı %99,04 olaeak belirlenmiştir. Analizlerde PAST 4.2 paket programı kullanılmıştır. Analizler sonucunda verilere ait temel bileşenler analizi (PCoA) yapılmışdır ve genotiplere ait dendrogram oluşturulmuştur. Sonuçlar incelendiğinde, iPBS markörlerinin turunçgil genotipleri arasındaki genetik benzerlikler ve farklılıkların belirlenmesine olanak tanıdığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Citrus fruits are one of the largest fruit groups cultivated in the world and have a high economic importance. They include economic species such as orange, lemon, grapefruit, mandarin and sour orange. Therefore, investigating the genetic basis of citrus species and determining their phylogenetic relationships constitute the most important step of breeding studies. Molecular marker systems offer significant advantages for determining phylogenetic relationships and genetic similarities between genotypes. iPBS marker systems are one of the reliable marker systems developed in recent years and used intensively in the field of molecular breeding. iPBS marker system is a system based on transposon elements in the genome and allows obtaining detailed information about the genome. Therefore, in our study, it was aimed to investigate the phylogenetic relationships of 34 citrus (22 sour orange, 12 other species) genotypes and determine their genetic origins by using iPBS marker system. For this purpose, 28 iPBS markers were used and 437 precise and reproducible DNA band profiles were produced from all primers. Therefore, the average polymorphism rate was 99.04%. PAST 4.2 package program was used in the analyses. As a result of the analyses, principal component analysis (PCoA) of the data was performed and a dendogram of genotypes was created. When the results were examined, it was seen that iPBS markers contributed to the determination of genetic similarities and differences between citrus genotypes.