Covid 19 pandemisinin borsa İstanbul'da sektörel getiriler üzerindeki etkilerinin capm analizi
Capm analysis of the effect of covid 19 on sectoral returns in borsa İstanbul
  1. Tez No: 924768
  2. Yazar: BEKİR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
COVID-19 pandemisiyle birlikte ortaya çıkan belirsizlik, birçok ülkede makroekonomik aktivitenin yanı sıra finansal piyasaları da önemli derecede etkilemiştir. Zira, enfeksiyon vakalarındaki gelişmelerin ekonominin potansiyel gidişatına ve hükümetin karantina gibi sıkı düzenleyici müdahalelerine yön vermesi, finans piyasalarında da beklenmedik değişimlere yol açmıştır. Bu bakımdan enfeksiyon vakalarındaki artışa finans piyasalarının nasıl tepki verdiği, bir başka ifadeyle sağlık krizinin yaratmış olduğu belirsizlik altında iktisadi karar birimlerinin (finansal piyasa katılımcılarının) ne yönde hareket ettiği hususu, COVID-19 pandemisinin iktisadi sonuçlarının tam olarak anlaşılması için önem arz etmektedir. Bununla birlikte, pandemi sürecinde hükümet politikalarının yanı sıra farklı finansal sektörlerin dışsal şoklara karşı işlem hacimleri ve istikrarlılıkları değişkenlik gösterdiğinden her bir sektör söz konusu şoklar karşısında farklı yön ve büyüklükte tepkiler verebilmektedir. Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alınarak bu çalışmada, COVID-19 pandemisinin Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren gıda, bankacılık, bilişim, gayrimenkul yatırım ortaklığı, holding, iletişim, sigorta, tekstil, turizm, ulaşım ve sınai sektörlerine ilişkin getiriler üzerindeki etkileri, pandemi öncesi ve pandemi süreci olmak üzere iki ayrı dönem özelinde incelenmiştir. Ayrıca çalışmada, tutarlı sonuçlara ulaşabilmek için pandeminin söz konusu sektörlerin getirileri üzerindeki etkileri incelenirken beta katsayılarının sabit olduğu genel kabulden yanı sıra, ekonominin daralma ve genişleme dönemlerinde değişkenlik gösterebileceği hususu dikkate alınarak, sırasıyla statik CAPM, MS-CAPM ve MS-GARCH-CAPM olmak üzere üç farklı model kullanılmıştır. Çalışmanın analizlerinde elde edilen bulgulara göre, sektör getirilerinin pandemi öncesi dönem ile pandemi döneminde değişkenlik gösterdiği, bankacılık, Sigorta, GYO, ulaşım sektörlerine ilişkin getirilerin arttığı, turizm, sınai getirilerinin ise azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktır.The COVID-19 pandemic has led to significant financial and macroeconomic uncertainty in many countries. The impact of the trajectory of the Covid-19 cases on the economy and the strict regulatory interventions of the government (prolonged curfews, i.e.) has caused unexpected changes in the financial markets. In this respect, the financial markets' reaction to the Covid-19 cases stands out. In other words, how the economic decision units (financial market participants) invest under the uncertainty of the health crisis is crucial for a complete comprehension of the economic consequences of the COVID-19 pandemic. Since government policies, the transaction volumes, and the stability of different financial sectors against external shocks vary during the pandemic process, each sector may react differently to these shocks. This study examines the effects of the COVID-19 pandemic on the returns of the food, banking, informatics, real estate investment partnership, holding, communication, insurance, textile, tourism, transportation, and industrial sectors in Borsa Istanbul, in two separate periods, pre-Covid-19 and Covid-19 period. In addition, the study applies three different models, static CAPM, MS-CAPM, and MS-GARCH-CAPM, to reach consistent results by considering a possible variation in beta coefficients during contraction and expansion periods. The results indicate that sectors' returns differ in the pre-pandemic and pandemic periods. Also, while the banking, insurance, REIT, and transportation returns increase, tourism and industrial sectors' returns decrease