Oral izotretinoin kullanan akne vulgaris hastalarında tat ve koku fonksiyonlarının araştırılması
Evaluation of taste and olfactory functions in acne vulgaris patients on isotretinoin
- Tez No: 924781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Akne vulgaris (AV), derinin inflamasyon, bakteriyel kolonizasyon, hiperkeratinizasyon, artmış sebum üretimi ile seyreden bir hastalığıdır. Tedavide kullanılan sistemik ilaçlardan olan izotretinoinlerin yan etkileri arasında en çok mukokütanöz yan etkiler görülmektedir. Çalışmamızda oral ve nazal mukozadaki etkilerin olfaktör ve tat fonksiyonlarına etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, bilinen bir nörolojik, psikiyatrik, endokrinolojik, kronik karaciğer hastalığı, renal yetmezlik ve üst solunum yolu hastalığı olmayan, sigara kullanımı olmayan 48 AV hastası dahil edildi. Hastalarda tedavi öncesi, tedavinin 3. ayında ve 6. ayında olmak üzere 3 farklı zamanda tat ve koku fonksiyonları ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 48 hastanın % 72,9'u (n=35) kadın, % 27,1'i (n=13) erkek idi. Hastaların yaşları 18-32 yıl (21,02±3,42) arasında değişiyordu. Ortalama vücut kitle indeksi 21,49± 2,52 (aralık 16,82-26,67) olarak bulundu. Tedavi süresince toplam 6 ayda alınan dozlar 0,4-0,74 mg/kg arasında değişiyordu (0,56±0,08). Sonuç: Akne vulgaris tanılı hastalarda izotretinoinin güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olduğu bilinse de tat ve koku fonksiyonları üzerindeki etkisi yeni araştırmalara açık bir alan olarak devam etmektedir. Kişilerin günlük hayatını etkileyen tat ve koku fonksiyonundaki değişimlerin ilaç öncesi hastalara bilgi verilmesi ve kontrol muayeneleri süresince sorgulanması hastaların yaşam kalitesi açısından anlamlı bir fark yaratabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acne vulgaris (AV) is a disease characterized by inflammation of the skin, bacterial colonization, hyperkeratinization, and increased sebum production. Among the side effects of isotretinoin, a systemic drug used in treatment, mucocutaneous side effects are the most common. In our study, we aimed to investigate the effects of oral and nasal mucosal involvement on olfactory and taste functions. Materials and Methods: The study included 48 AV patients over 18 years of age, without known neurological, psychiatric, endocrinological, chronic liver disease, renal failure, or upper respiratory tract disease, and non-smokers, who applied to the Dermatology and Venereal Diseases clinic of Ankara Bilkent City Hospital. Taste and smell functions were measured in patients at three different time points: before treatment, at the 3rd month of treatment, and at the 6th month of treatment. Results: Of the 48 patients included in the study, 72,9% (n=35) were female, and 27,1% (n=13) were male. The ages of the patients ranged from 18 to 32 years (21,02±3,42). The mean body mass index was found to be 21.49±2.52 (range: 16,82 26,67). The doses taken during the 6-month treatment period ranged between 0,4 0,74 mg/kg (0,56±0,08). Conclusion: Although isotretinoin is known to be a safe and effective treatment method for patients diagnosed with acne vulgaris, its effect on taste and smell functions remains an area open to further research. Informing patients about changes in taste and smell functions before starting the medication and inquiring about these during follow-up visits could make a meaningful difference in patients' quality of life.