Pilotlarda tip 2 diabetes mellitus riski değerlendirilmesi
Assessment of type 2 diabetes mellitus risk in pilots
  1. Tez No: 924804
  2. Yazar: BERRİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki pilotların diyabet risklerini tespit etmek ve mesleki olarak etkileyen faktörleri inceleyerek erken önlem almayı ve yetişmiş tecrübeli uçucu kaybını önlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda, insanlı hava aracı kullanan ve mevzuat gereğince havacılık tıbbı merkezine zorunlu periyodik sağlık muayenesi için gelen pilotlara demografik ve mesleki bilgilerine dair bilgiler anket yoluyla sorularak, muayene bulguları ve bazı laboratuvar tetkik sonuçları kullanılarak FINDRISK ve QDiabetes skorlama araçları ile diyabet riskleri hesaplanmıştır. Bulgular: Araştırmamız %93,5'i (n=230) erkek, %6,5'i (n=16) kadınlardan oluşan 246 pilot ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın yaş ortalaması (38,57±11,39) olup, katılımcıların %20,3'ü (n=50) 50 yaş ve üzerindedir. Katılımcıların FINDRISK puan ortalamaları 7,54±5,10 bulunmuştur. Toplam uçuş süresi yüksek olan pilotların FINDRISK skorlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak yaş arttıkça toplam uçuş saatinin yükseldiği ve FINDRISK puanındaki artışı açıklayan temel faktör olduğu bulunmuştur. Araştırmamızda sağlık sertifikasyon türleri, lisans tipleri ve faaliyet türleri ile FINDRISK puanları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Pilotların QDiabetes 2018 skor ortalamaları %4,69±6,94 bulunmuştur. Çalışmamızda toplam uçuş saati, sağlık sertifikasyon türü, havacılık lisansı ve faaliyet türü ile QDiabetes skoru arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ancak bu gruplarda ortalama yaşlar daha yüksek tespit edilmiş olup QDiabetes 2018 skor yüksekliklerinin buna bağlı olduğu düşünülmektedir. Sonuç: Yaptığımız araştırma sonucunda Türkiye'deki pilotların diyabet risklerinin literatür ile benzer olarak bulunmuştur. Ancak diyabet ve komplikasyonlarının lisans kaybına neden olabildiği pilotlarda, LAPL lisansına sahip pilotlarda olduğu (%9,30±9,76) gibi yüksek riske sahip olan pilotların daha yakından takip edilmesi koruyucu hekimlik uygulamalarına daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Diyabet yönünden pilotlara daha fazla bilgilendirmeler yapılmalı ve farkındalıklarının arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the diabetes risks of pilots in Turkey and to examine their occupational distribution, aiming to take early precautions and prevent the loss of trained ones. Materials and Methods: In our study, pilots undergoing mandatory health examinations at aeromedical centers, and diabetes risk was assessed using FINDRISK and QDiabetes scores based on examination findings and laboratory results. Results: Our study was conducted with a total of 246 pilots, of whom 93.5% (n=230) were male and 6.5% (n=16) were female. The mean age of the participants was 38.57±11.39 years, with 20.3% (n=50) being 50 years of age or older. The average FINDRISK score among participants was calculated as 7.54±5.10. It was observed that pilots with higher total flight hours had elevated FINDRISK scores. However, it was also determined that total flight hours increased with age, which emerged as the primary factor explaining the rise in FINDRISK scores. No significant differences were found between FINDRISK scores and health certification types, license types, or aviation activity types. The mean QDiabetes 2018 score among pilots was found to be 4.69±6.94%. In contrast to FINDRISK, significant differences were observed between QDiabetes scores and total flight hours, health certification types, aviation licenses, and activity types. However, it has been found that the average ages in these groups are higher, and it is believed that the higher QDiabetes 2018 scores are associated with this. Conclusion: Our research found that pilots in Turkey have diabetes risks similar to those reported in the literature. However, in pilots where diabetes and its complications can lead to the loss of their license, pilots with a higher risk, such as those with a LAPL license (%9.30±9.76), should be monitored more closely, and greater attention should be given to preventive medical practices.