Riskli gebelere yönelik bütüncül bakım programının stres ve ruh sağlığı üzerine etkisi
The effect of holistic care programme for risky pregnant women on stress and mental health
- Tez No: 924843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YILMAZ ESENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmada, riskli gebelere uygulanan bütüncül bakım programının stres ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Perinatoloji Servisi'nde, 01.04.2024-31.12.2024 tarihleri arasında, randomize kontrollü ön test-son test modelinde, 100 riskli gebe ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, müdahale (n=50) ve kontrol (n=50) gruplarına ayrılmıştır. Araştırma verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Neuman Sistemler Modeline Temellenen Riskli Gebeliklerde Algılanan Stres Ölçeği (NSMt-RGASÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Riskli Gebeliklerde Bütüncül Bakım Programı Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Müdahale grubuna“Riskli Gebeliklerde Bütüncül Bakım Programı”kapsamında ebelik danışmanlığı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF A HOLISTIC CARE PROGRAM FOR HIGH-RISK PREGNANCIES ON STRESS AND MENTAL HEALTH This study aimed to evaluate the effects of a holistic care program applied to high-risk pregnant women on perceived stress and mental health. The research was conducted in a randomized controlled pre-test-post-test model with 100 high-risk pregnant women at the Perinatology Unit of Istanbul Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between April 1, 2024, and December 31, 2024. Participants were divided into intervention (n=50) and control (n=50) groups. Data were collected using the Introductory Information Form, the Perceived Stress Scale for High-Risk Pregnancies Based on Neuman Systems Model (PSS-HRP), the Brief Symptom Inventory (BSI), and the Holistic Care Program Evaluation Form for High-Risk Pregnancies.