Atriyal fibrilasyonu olan hastalara verilen eğitimin anksiyete düzeyleri üzerine etkisi
Effect of education given to patients with atrialfibrillation on anxiety levels
  1. Tez No: 924852
  2. Yazar: KÜBRA KOCAİSPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, Atriyal Fibrilasyon (AF) tanısı almış hastalarda yapılandırılmış bir eğitim programının durumluk kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. AF, hem fiziksel hem de psikolojik semptomlarla hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik bir kardiyak ritim bozukluğudur. AF hastalarında bilgi eksikliği ve belirsizlik, anksiyete düzeylerinin yükselmesine neden olmakta ve bu durum tedavi uyumunu zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, AF hastalarına yönelik bir eğitim müdahalesinin, hastaların anksiyete düzeylerini azaltıp azaltamayacağını ve hastalık farkındalıklarını artırıp artırmayacağını belirlemeyi hedeflemiştir. Araştırma, İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde randomize kontrollü bir yöntemle gerçekleştirilmiş ve toplam 60 hasta, deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna AF hakkında detaylı bilgi içeren iki oturumluk bireysel bir eğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir eğitim verilmemiştir. Veriler, kişisel bilgi formu ve Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI) ile toplanmıştır. Analizler, bağımsız ve bağımlı gruplar t-testleriyle yapılmış ve deney grubunda eğitim sonrası durumluk anksiyete düzeylerinde anlamlı bir azalma görülmüştür (p=0,000). Kontrol grubunda ise kayda değer bir değişiklik olmamıştır (p=0,790). Sonuçlar, AF hastalarına yönelik bireyselleştirilmiş eğitim programlarının, anksiyete yönetimi için etkili olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, AF hastalarına yönelik yapılandırılmış eğitim programlarının, hastaların anksiyete yönetiminde standart bir müdahale olarak benimsenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of a structured educational program on state anxiety levels in patients diagnosed with Atrial Fibrillation (AF). AF is a chronic cardiac rhythm disorder that negatively impacts patients' quality of life through both physical and psychological symptoms. Lack of information and uncertainty among AF patients can lead to elevated anxiety levels, complicating treatment adherence. This research seeks to determine whether an educational intervention can reduce patients' anxiety levels and enhance their awareness of the disease. The study was conducted at Istanbul Kartal Koşuyolu High Specialization Training and Research Hospital using a randomized controlled method with a total of 60 patients divided into experimental and control groups. The experimental group received a two-session, personalized educational program on AF, while the control group received no intervention. Data were collected using a personal information form and the State Anxiety Inventory (STAI). Analyses were performed using independent and paired t-tests, revealing a significant reduction in post-education anxiety levels in the experimental group (p=0.000), whereas no substantial change was observed in the control group (p=0.790). Results show that individualized educational programs for AF patients are effective for anxiety management. In this context, it is concluded that structured educational programs for AF patients should be adopted as a standard intervention in the anxiety management of patients.