Tekrarlı sprint antrenmanlarında sabit ve değişken dinlenme sürelerinin performans parametreleri üzerine etkisi
The effect of fixed and variable rest intervals on performance parameters in repeated sprint training
  1. Tez No: 924862
  2. Yazar: ABDULLAH DELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı tekrarlı sprint antrenmanlarında sabit, aşamalı olarak artan ve sporcu tarafından belirlenen dinlenme sürelerinin performans ve yorgunluk indeksi üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma 21 futbolcunun (Hatayspor U17, Boğazlıyan Belediyesi Sağlık Spor U18 ve Sorgun Belediye Spor U18 takımlarından) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Futbolcuların yaş, boy ve vücut ağırlığı değerleri sırasıyla 17,15±0,85, 176,45±11,17 ve 68,25±10,92'dir. Çalışmada 7 x 30 m tekrarlı sprint testi kullanılmıştır. Ancak, sprintler arasında üç farklı dinlenme periyodu uygulanmıştır: sabit dinlenme süresi (20 saniye), artan dinlenme süresi (20 saniyeden başlayarak her sprintten sonra 5 saniye artış) ve sporcu tarafından belirlenen dinlenme süresi. Sprint süreleri çift kapılı fotosel ve dinlenme süreleri standart kronometre ile ölçülmüştür. Tüm değişkenlere ilişkin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Tekrarlı sprint protokolleri arasındaki fark tekrarlı ölçümlerde varyans analizi testi ile kontrol edilmiştir. İkişerli grup karşılaştırmalarında ise LSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of fixed, progressively increasing, and self-determined rest intervals during repeated sprint training on performance and fatigue index. The study was conducted with the participation of 21 football players from Hatayspor U17, Boğazlıyan Belediyesi Sağlık Spor U18, and Sorgun Belediye Spor U18 teams. The players' age, height, and body weight values were 17,15±0,85, 176,45±11,17 and 68,25±10,92, respectively. A 7 × 30 m repeated sprint test was used in the study. However, three different rest periods were applied between the sprints: fixed rest duration (20 seconds), increasing rest duration (starting at 20 seconds and increasing by 5 seconds after each sprint), and self-determined rest duration. Sprint times were measured using a dual-beam photocell system, and rest durations were measured with a standard stopwatch. The mean and standard deviation values of all variables were calculated. Differences between the repeated sprint protocols were assessed using repeated measures variance analysis. Pairwise group comparisons were conducted using the LSD test.