Farklı yavaşlama kinematiklerinin karşılaştırılması ve sıçrama nöromüsküler performans kalitesi ile ilişkilerinin belirlenmesi
Comparison of different deceleration kinematics and determination of their relationship with jump neuromuscular performance quality
- Tez No: 924871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇETİN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, maksimal hız sonrası yavaşlama performansının aktif sıçrama ve derinlik sıçraması ile olan ilişkisini belirlemek ve kısa mesafe sprint sonrası yavaşlama performans değerleriyle karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Araştırmaya, Fenerbahçe Spor Kulübü Süper Lig futbol takımının 19 yaş altı (U19) kategorisinde futbol oynayan 15 genç erkek futbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar ilk gün antrepometrik ölçümleri ile birlikte maksimal koşu performansları, Ikinci gün yavaşlama performansları, üçüncü gün ise sıçrama performanları alınmıştır. Her katılımcı 3 kez deneme yapmış ve en iyisi değernlendirmeye alınmıştır. Yavaşlama performansları bir kamera ile kayıt altına alınmış ve durma mesafesi belirlenmiştir. Bulgular: Kısa mesafe yavaşlama performansının aktif sıçrama-ortalama konsantrik güç ve ortalama konsantrik kuvvet ile pozitif korelasyonu, maksimal hızda yavaşlama performansının ise aktif sıçrama-reaktif kuvvet indeksi ile negatif korelasyonu belirlenmiştir. Kısa mesafe yavaşlama performansının derinlik sıçrama parametreleri ile ilişkisi belirlenememişken, maksimal yavaşlama performansının derinlik sıçramanın konsantrik impuls ve konsantrik evre süresi arasında büyük negatif korelasyonu belirlenmiştir. Sporcuların 20 m yavaşlama performanslarının aktif sıçrama konsantrik ortalama güç ve ortalama kuvvet ilişkili, derinlik sıçrama parametrelerinin ise ilişkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Sporcuların maksimal hızında yavaşlama performansının CMJ RSImod, DJ Impcon ve t ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç: Sporcuların maksimal hızı sonrası yavaşlama performansı ile 20 m yavaşlama performansı arasında yavaşlama yeteneklerini sergilemede bir farklılık görülmemektedir. Ancak sporcuların maksimal hızları sonrası yavaşlama çalışmaları daha fazla yükleme talebi gerektirdiğinden yaralanma riskini azaltacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the relationship between deceleration performance after maximal speed, CMJ, and DJ and compare it with deceleration performance values after a short-distance sprint. Method: 15 young male football players playing football in the under 19 (U19) category of Fenerbahçe Sports Club Super League football team participated in the study voluntarily. The participants' maximal running performances were taken with anthropometric measurements on the first day, deceleration performances on the second day, and jumping performances on the third day. Each participant tried 3 times and the best was evaluated. Deceleration performances were recorded with a camera and the stopping distance was determined. Results: Short-distance deceleration performance was positively correlated with active jump-average concentric power and average concentric force, while deceleration performance at maximal speed was negatively correlated with active jump-reactive force index. While the relationship between short-distance deceleration performance and depth jump parameters could not be determined, a large negative correlation was determined between maximal deceleration performance and concentric impulse of depth jump and concentric phase duration. It was observed that the 20 m deceleration performances of the athletes were related to active jump concentric average power and average force, but not to depth jump parameters. It was observed that the deceleration performance of the athletes at maximal speed was related to CMJ RSImod, DJ Impcon and t. Conclusion: There is no difference in the ability to display deceleration between the deceleration performance of athletes after their maximal speed and the 20 m deceleration performance. However, it is thought that the deceleration work of athletes after their maximal speed will reduce the risk of injury since it requires more loading demands.