Gordon Childe'ın Kendini Yaratan İnsan adlı eserinde neolitik ve kentsel devrim üzerine bir inceleme
A study on neolithic and urban revolution in Gordon Childe's Man Makes Himself
- Tez No: 924884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DORE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sosyoloji, Archeology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Gordon Childe'ın Kendini Yaratan İnsan eseri, Neolitik ve Kentsel Devrimleri tarih öncesi toplumların evriminde kritik dönüm noktaları olarak ele alır. Neolitik Devrim, tarımın keşfi ve yerleşik hayata geçişle, nüfus artışı ve sosyal karmaşıklık gibi sonuçlar doğurmuştur. Kentsel Devrim ise, sulama sistemleri, metalurji ve uzmanlaşmış iş bölümü ile karakterize edilir ve ilk şehirlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Childe, bu süreçleri materyalist bir bakış açısıyla açıklasa da sosyal ve kültürel faktörleri yeterince vurgulamadığı için eleştirilmiştir. Günümüzdeki arkeolojik bulgular, bu devrimlerin daha karmaşık ve bölgesel farklılıklar gösteren süreçler olduğunu ortaya koymaktadır. Childe'ın çalışması, tarih öncesi toplumsal gelişim için değerli bir çerçeve sunmakla birlikte, modern yorumlarla birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Gordon Childe's Man Makes Himself treats the Neolithic and Urban Revolutions as critical turning points in the evolution of prehistoric societies. The Neolithic Revolution was characterised by the discovery of agriculture and sedentarisation, resulting in population growth and social complexity. The Urban Revolution, on the other hand, is characterised by irrigation systems, metallurgy and specialised division of labour, paving the way for the emergence of the first cities. Although Childe explains these processes from a materialist perspective, he has been criticised for not sufficiently emphasising social and cultural factors. Today's archaeological findings reveal that these revolutions were more complex processes with regional variations. While Childe's work provides a valuable framework for prehistoric social development, it should be considered in conjunction with modern interpretations.