The relationship between social-emotional competencies and uncertainty management in the EFL context
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenme ortamında sosyal-duygusal beceriler ve belirsizlik yönetimi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 924885
  2. Yazar: İPEK KIRMACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Eğitimdeki gelişmelerle birlikte, sosyal duygusal yeterlilikler bireylerin eğitim süreçlerinde edinmeleri gereken temel beceriler arasında yer almaya başlamıştır. Son yıllarda, sosyal duygusal öğrenmenin dil öğrenimi gibi çeşitli eğitim alanlarına dâhil edilmesini inceleyen araştırmalarda artış görülmektedir. Dil öğrenimi, akademik ve sosyal süreçlerden kaynaklanan belirsizliklerle dolu, zorlu bir deneyimdir. Bu belirsizliklerin etkili bir şekilde yönetilmesi, öğrencilerin dil öğrenme sürecindeki ilerlemelerini ve duygusal refahlarını önemli ölçüde etkiler. Ancak, özellikle yabancı dil öğreniminde belirsizlik yönetimi ve sosyal-duygusal yeterlilikler ile belirsizlik yönetimi arasındaki ilişki üzerine yapılan çalışmalar sınırlı düzeyde kalmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, İngilizce hazırlık sınıflarındaki üniversite öğrencilerinin sosyal- duygusal yeterliliklerini, belirsizlikle başa çıkma stratejilerini ve bu iki faktör arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, öğrencilerin sosyal ve duygusal dil öğrenme yeteneklerini ölçmek için Zaimoğlu (2018) tarafından geliştirilen“Sosyal ve Duygusal Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği”ve belirsizlik yönetimlerini değerlendirmek için Dağtaş (2018) tarafından geliştirilen“Belirsizlik Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 akademik yılında Türkiye'deki Çağ ve Çukurova Üniversitelerinde öğrenim gören 121 hazırlık öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin sosyal ve duygusal yeterliliklerini genellikle etkili değerlendirerek olumlu bir tutum sergilediklerini ve belirsizlikle başa çıkmada orta düzeyde çeşitli stratejiler kullandıklarını göstermiştir. Ayrıca, cinsiyet ve İngilizce dil seviyeleri gibi bazı demografik faktörlere göre bu stratejilerde farklılıklar olduğu belirlenmiştir. SEFLLS ve UMS genel puanları arasında belirli ilişkilerin varlığı da tespit edilmiştir, bu da dil öğrenme sürecinde sosyal-duygusal yeterliliklerin ve belirsizlik yönetiminin önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developments in education, social-emotional competencies have begun to take their place among the basic skills that individuals need to acquire in their education processes. In recent years, there has been an increase in research examining incorporating social-emotional learning into various educational areas, such as language learning. Language learning is a challenging experience filled with uncertainties arising from academic and social processes. Managing these uncertainties effectively significantly impacts students' language learning progress and emotional well-being. However, studies on uncertainty management, especially in foreign language learning, and the relationship between social-emotional competencies and uncertainty management remain limited. In this context, the study aimed to examine the social-emotional competencies of university students in English preparatory classes, their strategies for coping with uncertainty, and the relationship between these two factors. For this purpose, the“Social and Emotional Foreign Language Learning Scale”developed by Zaimoğlu (2018) was used to measure students' social and emotional language learning abilities, and the“Uncertainty Management Scale”developed by Dağtaş (2018) was used to evaluate their uncertainty management. The research was conducted with 121 preparatory students at Çağ and Çukurova Universities in Turkey during the 2022-2023 academic year. The results indicated that students generally demonstrate a positive attitude by effectively evaluating their social and emotional competencies and using various strategies at a moderate level to cope with uncertainty. Additionally, it was determined that these strategies differed according to demographic factors such as gender and English language proficiency levels. Certain relationships between SEFLLS and UMS overall scores were also identified, revealing that social-emotional competencies and uncertainty management play an important role in the language learning process.