The impact of Türkiye's defense and security policy as a middle power state in the changing global order: A case study of the Second Karabakh War
Değişen küresel düzende orta güç bir devlet olarak Türkiye'nin savunma ve güvenlik politikasının etkisi: İkinci Karabağ Savaşı örnek olay çalışması
  1. Tez No: 924886
  2. Yazar: SADIK BURAK AKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MD NAZMUL ISLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin savunma ve güvenlik önceliklerine, politikalarına ve Türkiye'nin orta güç statüsüne odaklanmaktadır. Aktif bir bölgesel ve küresel aktör olarak Türkiye, savunma ve güvenlik politikasını stratejik olarak dış ve iç politikasının merkezine yerleştirmiştir. Bu bağlamda Türkiye, bölgesel ve küresel ölçekte ortaya çıkan çatışma ve krizlerde doğrudan ya da dolaylı olarak sahnede yer almış, rol üstlenmiştir. Çatışma ve krizlerde bu tür bir yaklaşımı benimseyen Türkiye, gerek bireysel olarak gerekse NATO veya BM gibi bir koalisyon veya ittifakın parçası olarak müdahil olmuştur. Türkiye'nin Libya, Suriye ve Balkanlar'daki krizlere müdahil olması bu politikanın parçaları olarak sıralanabilir. Ortak ulusal geçmişleri nedeniyle Türkiye ve Azerbaycan tarih boyunca derin ve sağlam bir bağ kurmuştur. Türkiye'nin siyasi, askeri, ekonomik ve eğitim alanındaki rehberliğinin yanı sıra Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine silah ve mühimmat sağlayarak gösterdiği yadsınamaz destek, Azerbaycan'ın konumunu önemli ölçüde güçlendirmiştir. Bu güçlü güvenlik politikası Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin gücünün altını çizmiş ve Türkiye'nin orta güç statüsünü önemli ölçüde sağlamlaştırmıştır. Bu desteğin en son örneği 2020 yılında Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan İkinci Karabağ Savaşı sırasında görülmüştür. Bu çalışma, neorealist bir yaklaşım kullanarak Türkiye'nin savunma ve güvenlik politikası alanındaki aktif tutumunu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki İkinci Karabağ Savaşı örnek olayı üzerinden ve Türkiye'nin orta güç statüsü ile müdahil oluşunu da kapsayacak şekilde ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Türkiye's defense and security priorities, policy, and Türkiye's middle power status. As an active regional and global actor, Türkiye has strategically placed its defense and security policy as the central area of Türkiye's foreign and domestic policies. Therefore, Türkiye has been on the stage, taking roles and direct or indirect actions during regionally and globally emerging conflicts and crises. Owning such an approach during conflicts and crises, Türkiye has been involved individually or as part of a coalition or alliance like NATO or the UN. The involvement of Türkiye in Libya, Syria, and the Balkans crises can sorted under the parts of this policy. Due to their shared national background, Türkiye and Azerbaijan have forged a deep and robust bond throughout history. Türkiye's undeniable support, demonstrated through political, military, economic, and educational guidance, as well as the provision of arms and weapons to the Azerbaijan Armed Forces, has significantly fostered Azerbaijan's position. This robust security policy has underscored the strength of the Türkiye-Azerbaijan relationships and significantly strengthened Türkiye's middle power status. The most recent example of such support was witnessed in 2020 during the Second Karabakh War between Azerbaijan and Armenia. This study will focus on Türkiye's active attitude in the defense and security policy area by using a neorealist (offensive realist) approach through a case study of Türkiye-Azerbaijan relations and the Second Karabakh War between Azerbaijan and Armenia, including Türkiye's involvement as its middle power status.