A study of the impact of governmental administrative reforms on employee job satisfaction in the electricity sector in Libya
Libya'da elektrik sektöründeki hükümet idari reformlarının çalışan iş memnuniyeti üzerindeki etkisi üzerine bir çalışma
- Tez No: 924887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, idari reformun çalışan memnuniyetini etkileyen belirli yönlerini incelemeyi ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemeyi amaçlamaktadır. Deskriptif kesitsel bir araştırma metodolojisi, Temmuz-Eylül 2024 tarihleri arasında Libya'nın Trablus'taki ana elektrik şirketinde uygulanmaktadır. Araştırma popülasyonu, Trablus'taki ana elektrik şirketinde çalışan personelden oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğü 227 çalışandır. Veriler, kişisel bilgi formu ile toplanmakta ve frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, varyans analizi ve t-testleri ile SPSS 26 kullanılarak analiz edilmektedir. p < 0,05 anlamlılık düzeyi olarak kabul edilmektedir. Çalışma, katılımcıların çoğunluğunun 35 yaş ve üzeri erkeklerden oluştuğunu göstermektedir. İdari reform anketinin ortalama puanları 90,86±18,21, iş tatmini anketinin ortalama puanları ise 38,95±8,30'dur. Çalışma, sosyo-demografik faktörlerin (cinsiyet, yaş grubu, üniversite eğitimi, iş düzeyi, iş deneyimi ve akademik uzmanlık gibi etkenlerin), Libya elektrik sektöründeki çalışanların idari reformlar hakkındaki algılarını anlamlı derecede etkilediğini ortaya koymaktadır. Kadın çalışanlar, adil tazminat ve faydalar, eğitim ve tanıma ve ödüller konularında daha yüksek puanlar alırken, özellikle 25 ile 35 yaş arasındaki genç çalışanlar reformları daha olumlu bir şekilde algılamıştır. Eğitim düzeyi, adil tazminat ve faydalar, eğitim, iletişim ve çalışan katılımı, iş-yaşam dengesi, tanıma ve ödüller, insan kaynakları yönetimi ve genel idari reform ölçeği algıları üzerinde anlamlı bir faktör olmuştur. Pozisyon seviyesi, idari reform algılarının önemli bir belirleyeni olup, üst düzey yöneticilerin adil tazminat ve faydalar, eğitim, iletişim ve çalışan katılımı, iş-yaşam dengesi, tanıma ve ödüller ve insan kaynakları yönetimi konularında daha yüksek puanlar verdikleri gözlemlenmiştir. İş deneyimi, idari reform algılarında karmaşık bir etkiye sahip olup, 5 yıldan az deneyimi olan çalışanlar eğitim ve iletişim konusunda daha yüksek memnuniyet bildirmiştir. Çalışma da ayrıca, Libya elektrik sektöründe hükümetin idari reformlarının çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisiyle anlamlı bir ilişki bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the specific aspects of administrative reform that affect employee satisfaction and identify areas for improvement. A descriptive cross-sectional study methodology was used in the main electricity company in Tripoli, Libya, during the period from July to September 2024. The research population consists of employee working in main electricity company in Tripoli, Libya. The sample size was 227 employees. Data were collected using the personal information form and analyzed using frequency, percentage, mean, standard deviation, and analysis of variance and t-test in SPSS 26. p < 0.05 was accepted as a significance level. The study showed that the majority of the participants were males aged from 35 Years or Over. The mean scores of the administrative reform scale were 90.86± 18.21 and the mean scores of the job satisfaction scale were 38.95± 8.30. The study reveals that socio-demographic factors such as gender, age group, university qualification, job level, work experience, and academic specialization significantly influence employees' perceptions of administrative reforms in the Libyan electricity sector. Female employees scored higher in fair compensation and benefits, training, and recognition and rewards, while younger employees, particularly those between 25 and 35 years, perceived reforms more positively. Education level was a significant factor in perceptions of fair compensation and benefits, training, communication and employee involvement, work-life balance, recognition and rewards, human resources management, and the overall administrative reform scale. Position level was a significant determinant of administrative reform perceptions, with higher managerial positions reporting higher scores in fair compensation and benefits, training, communication and employee involvement, work-life balance, recognition and rewards, and human resources management. Work experience had a mixed impact on perceptions of administrative reforms, with less than 5 years of experience reporting higher satisfaction in training and communication. The study also found a statistically significant relationship between the impact of governmental administrative reforms on employee satisfaction in the Libyan electricity sector.