Market dynamics in Islamic economics and their effects on social welfare
İslam ekonomisinde piyasa dinamikleri ve toplumsal refah üzerindeki etkileri
- Tez No: 924906
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mikroekonomik prensipler makroekonomik analizin temelini oluşturur. Mikro temeller anlaşılmadan sağlıklı makro analizlerin yapılması zordur. Tez Yalçıntaş'ın mikroekonomi konusundaki görüşünden ilham alınarak hazırlanmıştır. Yalçıntaş'a göre“İslami değerlerin sınırları içerisinde mikro ekonomik teorinin inşası, İslam ekonomi biliminin yerine getirmesi gereken en önemli görevdir”(Yalçıntaş, 1986). Bu çalışma, bu hedef doğrultusunda mikroekonominin verimlilik, firma ve rekabet konularını İslam ekonomisi prensipleri bağlamında ele almakta ve yeni öneriler ve yapılar sunmaktadır. Bu çalışma, İslam ekonomisinin piyasa ilkelerinden yararlanarak sosyal refahı artıracak ve gelir dağılımı ve kaynak tahsisi ile ilgili günümüz problemlerine çözüm olacak bir çerçeve önermektedir.
Özet (Çeviri)
Microeconomic principles form the foundation of macroeconomic analysis. It is difficult to conduct healthy macro analysis without understanding the micro-foundations. The thesis was prepared inspired by Yalçıntaş's view on microeconomics. According to Yalçıntaş,“construction of microeconomic theory under the Islamic constraints might be the most challenging task for Islamic economics”(Yalçıntaş, 1986). In line with this goal, this study addresses the efficiency and productivity of firms and competition issues of microeconomics in the context of Islamic economics principles and offers new suggestions and structures. This study proposes a framework to increase social welfare and solve today's problems related to income distribution and resource allocation by utilizing the market principles of Islamic economics.