The complex relationship between politics, economics and exchange rates
Siyaset, ekonomi ve döviz kurları arasındaki karmaşık ilişki
  1. Tez No: 924905
  2. Yazar: KHUBIB YOUSEF ALI AL-UBUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Modern çağdaki devletler, ekonomik taktikleri sosyal ve politik bileşenlerle birleştiren Uluslararası Politik Ekonomi'ye (IPE) ne kadar bağımlı olduklarını göstermektedir. Ancak, bazı uluslar, özellikle çatışma bölgelerinde ve en az gelişmiş ülkelerde (LDC'ler) sürdürülebilir kalkınma ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkisi olan zorluklarla karşılaşmaktadır. Çalışmalar, liderlerin anlaşmazlıkları önlemek için birlikte çalışmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır, ancak devam eden siyasi huzursuzluk bu işbirliğini engelleyebilir ve ekonomide oynaklığa neden olabilir. Burada, olumsuz politikaların ekonominin durumunu nasıl daha da kötüleştirdiğini görüyoruz. Kapsamlı ekonomik dinamikler için politik ve ekonomik yönlerin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gereklidir ve kamu politikasının yönetiminde adalet ve açıklığın önemini vurgulamaktadır. Bu dinamiklerin piyasayı nasıl etkilediğini fark etmek, istikrarı güçlendirmeyi ve kalkınmayı teşvik etmeyi gerektirir ve yapısal sorunları çözmenin ulusal hedeflere ulaşmak için çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle, çatışmadan etkilenen bölgelerde sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmek için ekonomik refahı desteklemek ve politik ve ekonomik faktörler arasında bir denge sağlamak için Satın Alma Gücü Paritesi'ne (PPP) ulaşmanın elzem olduğu açıktır. Bu, ekonomik faktörlerin siyasi istikrar üzerindeki etkilerini incelemek için En Yakın Komşu (NN) yaklaşımları gibi metodolojilerin benimsenmesini gerektirir. Reel Döviz Kuru'na (RER) bakıldığında, siyasi istikrar ve para birimi istikrarının ilişkili olduğu açıktır. Jeopolitik krizlerin (GPR) getirdiği piyasa belirsizliği, yabancı yatırım ve uluslararası ticaret üzerinde bir etkiye sahiptir. Ödemeler dengesi (BOP) ile döviz kurları arasındaki bağlantıyı gösteren bu dalgalanmalar, özellikle siyasi zorluklar yaşayan uluslar tarafından hissedilen ekonomik bir etkiye sahiptir. Eşitsiz fırsatlar ve diğer haksız ekonomik uygulamalar, yatırım seviyelerinin düşmesine nasıl neden olabileceklerine dair örneklerdir. Dahası, parasal ve mali politikadaki değişimlerin döviz kurları üzerinde büyük bir etkisi vardır ve bu da Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM) gibi risk yönetimi tekniklerini gerekli kılar. Uluslararası firmalar, istikrarsız piyasalara yatırım yapmaktan çekinmektedir ve bu da siyasi ve ekonomik istikrar arasındaki bağlantıyı ve Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) enflasyonun bir ölçüsü olarak önemini ve istikrar üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
States in the modern era show how dependent they are on International Political Economy (IPE), which combines economic tactics with social and political components. However, certain nations encounter difficulties that have a detrimental effect on sustainable development and quality of life, especially those in conflict zones and least developed countries (LDCs). Studies emphasize how crucial it is for leaders to work together to prevent disputes, yet ongoing political unrest can obstruct this cooperation and cause volatility in the economy .Here, we see how unfavorable policies make the state of the economy worse. Careful analysis of the political and economic aspects is necessary for comprehensive economic dynamics, highlighting the importance of fairness and openness in the administration of public policy. Recognizing how these dynamics affect the market necessitates strengthening stability and encouraging development, emphasizing that solving structural issues is crucial to accomplishing national objectives. Thus, it is evident that attaining Purchasing Power Parity (PPP) to support economic well-being and a balance between political and economic factors are essential for promoting sustainable growth in conflict-affected areas. This calls for the adoption of methodologies like Nearest Neighbor (NN) approaches to study the effects of economic factors on political stability. It is clear when looking at the Real Exchange Rate (RER) that political stability and currency stability are related. Market uncertainty brought on by geopolitical crises (GPR) has an impact on foreign investment and international trade. These oscillations, which show the connection between balance of payments (BOP) and exchange rates, have an economic impact that is especially felt by nations that are experiencing political difficulties. Unequal opportunities and other unfair economic practices serve as examples of how they can cause investment levels to drop. Furthermore, shifts in monetary and fiscal policy have a big impact on currency rates, which makes risk management techniques like the Reserve Option Mechanism (ROM) necessary. International firms are hesitant to make investments in shaky markets, highlighting the connection between political and economic stability and the significance of the Consumer Price Index (CPI) as a gauge of inflation and its effects on stability.