Amputelerde aktivite seviyesi değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi geçerliği güvenirliği
Development, validity and reliability of amputee activity level assesment scale
- Tez No: 924928
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Yosmaoğlu S. Amputelerde Aktivite Seviyesi Değerlendirme Ölçeği'nin Geliştirilmesi, Geçerliği ve Güvenirliği Hacettepe Üniversitesi, Sağlık bilimleri Enstütüsü, Protez-Ortez ve Biyomekani Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2025, Bu çalışmanın amacı alt ekstremite amputasyonu geçirmiş protez kullanan bireyler için yeni bir sonuç ölçümü olan Amputelerde Aktivite Seviyesi Değerlendirme Ölçeğinin (AASDÖ) geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin araştırılmasıdır. Ölçeğin kapsam ve içeriğini belirlemek için kapsamlı bir literatür taraması sonrası kullanılacak fonksiyonel testler belirlendi. Ölçek maddeleri, içerik, anlaşılırlık ve ölçme-değerlendirme ilkeleri açısından beş öğretim üyesi, bir ölçme-değerlendirme uzmanı ve iki fizyoterapistin görüşlerine sunulup düzenlendi. Amputelerde Aktivite Seviyesi Değerlendirme Ölçeği farklı zamanlarda uygulandığında alınan sonuçlar arasındaki uyumu tespit etmek için yedi gün arayla alt ekstremite amputasyonu geçiren protez kullanan 140 kişiye iki kez uygulandı. Aynı zamanda çalışmaya katılan ampute bireylere Süreli Kalk Yürü Testi (TUG), 6 dakika Yürüme Testi Ampute Mobilite Ölçeği (AMP), Alt Ekstremite Protez Kullanıcıları Mobilite Anketi (PLUS-M), Protez Memnuniyet Anketi de uygulanarak geliştirilen ölçek ile uyumu korelasyon analizi ile belirlendi. Amputelerde Aktivite Seviyesi Değerlendirme Ölçeği'nin yapı geçerliğini belirlemek için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı ve ölçeğin tek faktörlü bir yapıya sahip olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yosmaoğlu S. Development, Validity, and Reliability of the Amputee Activity Level Assessment Scale, Hacettepe University Institute of Health Sciences, Prosthetics- Orthotics and Biomechanics Program, Phd Thesis Ankara,2025, The aim of this study was to develop a new outcome measure called the Activity Level Assessment Scale for Amputees (ALASA) and to investigate its validity and reliability. A comprehensive literature review was conducted to determine the content and scope of the scale, and functional tests to be used were selected. The scale items were reviewed in terms of content, clarity, and measurement-evaluation principles by five faculty members specialized in the field, a measurement-evaluation expert, and two physiotherapists, and the items were revised based on expert feedback.To assess the consistency of results when the Activity Level Assessment Scale for Amputees was applied at different times, it was administered twice, with a seven-day interval, to 140 individuals using prostheses after lower extremity amputation. Additionally, the Timed Up and Go Test (TUG), 6-Minute Walk Test, Amputee Mobility Predictor (AMP), Prosthetic Limb Users Survey of Mobility (PLUS-M), and Prosthesis Satisfaction Questionnaire were applied to the participants, and the correlations between these measures and the developed scale were determined using correlation analysis.Exploratory and confirmatory factor analyses were conducted to determine the construct validity of the Activity Level Assessment Scale for Amputees, and it was found that the scale had a unidimensional structure.