Amputasyondan sonra normal yaşama yeniden katılım sürecinin yaşam kalitesi ve fonksiyonel düzey ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of reintegration to normal living process with quality of life and functional level after amputation
  1. Tez No: 307972
  2. Yazar: SENEM DEMİRDEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Demirdel, S. Amputasyondan Sonra Normal Yaşama Yeniden Katılım Sürecinin Yaşam Kalitesi ve Fonksiyonel Düzey ile İlişkisinin Araştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez Ortez Biyomekanik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Bu çalışma amputasyondan sonra normal yaşama yeniden katılım sürecinin yaşam kalitesi ve fonksiyonel düzey ile ilişkisinin araştırılması, normal yaşama katılım sürecini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 18-50 arasında değişen, unilateral ekstremite amputasyonu olan 120 birey dahil edildi. Normal yaşama yeniden katılımı değerlendirmek için Normal Yaşama Yeniden Katılım İndeksi (Reintegration to Normal Living Index-RNLI) anketinin Türkçe versiyon çalışması yapıldı. Bütün bireylere RNLI 1 gün arayla uygulandı. Amputelerde protez kullanımına ilişkin faktörleri ve proteze uyum düzeyini belirlemek, fonksiyonel düzeyi değerlendirmek amacıyla TAPES kullanıldı. Yaşam kalitesi, Kısa Form 36 (Short Form 36?SF 36) ile değerlendirildi. Demografik bilgileri, amputasyon ve proteze ait bilgileri, mesleki ve işe yönelik bilgileri sorgulayan tanımlayıcı genel ampute değerlendirme anketi tarafımızca oluşturulup olgulara uygulandı. Çalışmadan elde edilen verilere bakıldığında, RNLI anketinin Türkçe versiyonunun tekrarlı değerlendirmelerde güvenilir sonuçlar verdiği (ICC=0.88) ve yüksek iç tutarlılığa sahip olduğu (?=0.89) görüldü.
Özet (Çeviri)
Demirdel, S. Investigation of the Relationship of Reintegration to Normal Living Process with Quality of Life and Functional Level After Amputation. Hacettepe University, Institue of Health Sciences, Master Thesis in Prosthetics Orthotics Biomechanics, Ankara, 2012. This study was carried out to investigate the relationship of reintegration to normal living process with quality of life and functional level after amputation and to determine the factors that effecting the reintegration to normal living process. 120 subjects that have unilateral extremity amputation whose ages ranging from 18 to 50. To evaluate reintegration to normal living, Turkish version of Reintegration to Normal Living Index (RNLI) survey was conducted. RNLI were applied to all individuals an interval of 1 day. To determine the factors regarding the use of prosthesis and the level of compliance with the prosthesis and to evaluate the functional level for amputees Trinity Amputation and Prosthesis Experience Scale (TAPES) was used. Quality of life was assessed by Short Form-36 (SF-36). General descriptive amputee evaluation questionnaire which questioning demographic data, information about the amputation and prosthesis, occupational information formed by us and implemented to subjects. According to data obtained from the study the Turkish version of RNLI presented reliable results in repeated assessments (ICC=0.88) and has high internal consistency (?=0.89).