Tiroid nodülü olan ve olmayan tiroid hastalarında spot idrarda iyot atılımının değerlendirilmesi
Evaluation of iodine excretion in spot urine in thyroid patients with and without thyroid nodules
  1. Tez No: 924940
  2. Yazar: İREM GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Tiroid bezi metabolik dengenin sağlanmasında kritik rol oynayan bir endokrin organdır ve iyot, tiroid hormonlarının sentezi için temel bir elementtir. Yetersiz veya aşırı iyot alımı, tiroid fonksiyonlarını bozarak guatr, hipotiroidi ve hipertiroidi gelişimine neden olabilir. İyot eksikliğinin tiroid nodüllerinin oluşumunda önemli bir risk faktörü olduğu bilinmekle birlikte, iyot fazlalığının da nodül gelişimini tetikleyebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, tiroid nodülü olmayan, tek nodülü olan ve multinodüler olan hastalarda spot idrarda iyot atılım düzeylerinin karşılaştırılması ve nodül boyutu ile iyot atılımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel çalışma, 31.03.2023-31.03.2024 tarihleri arasında tiroid hastalığı nedeniyle Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, spot idrarda iyot düzeyi ölçülmüş 392 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar, tiroid nodülü olup olmamasına göre gruplara ayrılmış, tiroid hormon seviyeleri (TSH, sT4, sT3), selenyum düzeyleri, tiroid otoantikorları (anti-TPO, anti-TG) ve spot idrarda iyot konsantrasyonu (ÜİK) retrospektif olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The thyroid gland plays a critical role in maintaining metabolic balance, and iodine is a fundamental element for the synthesis of thyroid hormones. Insufficient or excessive iodine intake can disrupt thyroid function, leading to conditions such as goiter, hypothyroidism, and hyperthyroidism. While iodine deficiency is known to be a significant risk factor for the development of thyroid nodules, excessive iodine intake is also thought to trigger nodule formation. This study aims to compare urinary iodine excretion levels in patients without thyroid nodules, with single thyroid nodules, and with multinodular goiter, and to evaluate the relationship between nodule size and iodine excretion. Materials and Methods: A retrospective cross-sectional study was conducted between 31.03.2023 and 31.03.2024, involving 392 patients with thyroid disease who had urinary iodine levels measured at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. Patients were grouped based on the presence or absence of thyroid nodules, and thyroid hormone levels (TSH, sT4, sT3), selenium levels, thyroid autoantibodies (anti-TPO, anti-TG), and urinary iodine concentration (UIC) were retrospectively analyzed.