Bayburt ilinde arıcılık faaliyeti yapan işletmelerin mevcut durumu
Current situation of businesses engaged in beekeeping activities in Bayburt province
- Tez No: 924992
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖKHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bayburt ili arıcılık faaliyetlerinin değerlendirilmesi çerçevesinde il genelinde arıcılık yapan 202 arıcı ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması tamamlandıktan sonra, elde edilen bilgiler işletme büyüklük grupları bakımından ayrılarak çapraz tablolar oluşturulmuştur. Buna göre, kovan sayısı 0-20 adet arası olan işletmeler birinci grup, 21-50 adet arası olan işletmeler ikinci grup ve 51-+ arası işletmeler üçüncü grup olarak ifade edilmiştir. Ankete katılan arıcıların %60,90'ının 15-45 yaş aralığında olduğu, yarısının lise-yüksekokul/fakülte mezunu olduğu, çoğunluğunun (%91,60) arıcılığı ek gelir-hobi amaçlı ve arıcılık eğitimi almadan (%71,30) geleneksel yöntemlerle yaptıkları, katılımcıların %67,30'unun kayıt tutmadıkları, %79,70'inin tamamen ahşap kovan tercih ettikleri, %87,10'unun sabit arıcılık yaptıkları,%68,80'inin ana arı yetiştirmediği, %55,20'sinin Kafkas arısı, %27,70'inin ise Anadolu arısı ile üretim yaptıkları belirlenmiştir. Arıcıların %68,30'unun kendi arazisinde, %23,80'inin ise köyün ortak arzisinde konakladığı ve ürettikleri balların %90,10'unu il içinde doğrudan tüketicilere sattıkları, paralarının %85,10'unu peşin tahsil ettikleri görülmüştür. Üreticilerin %61,40'ının arıcılar birliğine ve % 96,50'sinin ise herhangi bir kooperatife üye olmadığı görülmüştür. Katılımcılar Bayburt balının tercih edilme sebebini; %91,10 ile balın kalitesi,%84,70 ile fiyatının uygun olması ve %85,10 ile ise satıcısına duyulan güvenden kaynaklandığını belirtmişlerdir. Üreticiler, %78,20 ile balın istenilen zamanda ve %90,10 ile de ürünlerin hak ettiği fiyattan satılamaması, ayrıca % 83,20 ile de piyasada bol miktarda sahte bal bulunması Bayburt balının pazarlamasında karşılaşılan sorunlar olarak görülmüştür. Katılımcıların kolonilerinde %85,15'inin yavru çürüklüğü hastalığı, %85,64'ü kirpi, %84,16'sı eşek arısı, %65,84'ü arı kuşu ve %95,05'i ise ayı saldırısı gibi zararlılarla da karşılaştıkları belirlenmiştir. Üreticilere ana arı üretimi ve değiştirilmesi gibi konularda uygulamalı arıcılık eğitimleri verilmeli, arılıklar ziyaret edilerek bilgi ve deneyim aktarımı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
As part of the evaluation of beekeeping activities in Bayburt province, a survey was conducted with 202 beekeepers engaged in beekeeping across the region. After completing the survey, the collected data were categorized based on the size of the businesses, and contingency tables were created. Accordingly, enterprises with 0-20 hives were classified as the first group, those with 21-50 hives as the second group, and those with 51 or more hives as the third group. It was determined that 60.90% of the beekeepers who participated in the survey were between the ages of 15 and 45, half of them were high school/university graduates, the majority of them (91.60%) engaged in beekeeping as a supplementary income or hobby, and 71.30% of them used traditional methods without receiving any beekeeping education. 67.30% of the participants did not keep records, 79.70% preferred entirely wooden hives, 87.10% practiced stationary beekeeping, 68.80% did not breed queen bees, 55.20% used Caucasian bees, and 27.70% used Anatolian bees for production. It was also noted that 68.30% of the beekeepers kept their hives on their own land, while 23.80% used the village's shared apiary, and 90.10% of the honey they produced was sold directly to consumers within the province. Furthermore, 85.10% of the payments were received in cash. It was also found that 61.40% of the producers were members of the beekeepers' association, and 96.50% were not members of any cooperative. According to the participants, the reasons for preferring Bayburt honey were: 91.10% for the quality of the honey, 84.70% for its affordable price, and 85.10% for trust in the seller. The main challenges in marketing Bayburt honey were identified as the inability to sell honey at the desired time (78.20%), the inability to sell products at their fair value (90.10%), and the widespread presence of fake honey in the market (83.20%). Additionally, it was identified that 85.15% of the colonies were affected by brood disease, 85.64% by hedgehogs, 84.16% by wasps, 65.84% by bee-eaters, and 95.05% by bear attacks. To address these issues, beekeepers should be provided with practical beekeeping training on topics such as queen bee production and replacement, and apiaries should be visited for knowledge and experience sharing.